| iubiticata a întrebat:

Cum pot sa slabesc urgent? Am 1.60 inaltime si...81 de kg.Am 12 ani jumatate. Vreau sa ajung macar la 65 de kg.Ce pot face? Multumesc mult, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, în cazul tău este vorba de Obezitate (clasa 1)! :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 26 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 26 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| Yasemyn a răspuns:

Buna! Nu exista ceva care sa dea rezultate peste noapte avand in vedere ca ai 12 ani jumatate!
Trebuie sa vorbesti si cu mama ta, sa faca mancare mai sanatoasa! Incearca multe fructe, legume, seara dupa ora 18 nu mai mananci, daca ti de face foarte foame, incearca un morcov, un mar, o portocala

Dimineata mananci cel mai bine(asta nu inseamna sa mananci 5 kg de carne si prajeli cat incape)! Ai putea manca dimineata 2 felii de paine prajita cu unt, branza si lapte, sau un bol cu lapte cu cereale, sau un sandwich si o cana cu ceai.Seara sau dimineata poti iesi 1 ora la alergat,daca nu poti sa iesi,incearca sa faci in casa abdomene si geneflexiuni!
Incearca sa renunti usor si la dulciuri, dar daca iti este pofta de ceva dulce incearca ciocolata amaruie laughing vei manca o patratica si nu iti v-a mai veni a manca!
Trebuie sa eviti mult prajelilt, cartofii prajitii, carnea prajita, ouale ...Incearca cartofii si carnea sa le mananci doar fierte sau pe gratar happy si ouale fierte dimineata ajuta mult

Nu trebuie sa te infometezi pentru ca te vei imbolnavi happy

Bafta kiss

| Sl1pKnoT a răspuns:

Te duci frumos si alergi de 3 ori pe saptamana. Mananca legume verzi si proteine. Legumele verzi au fibre care ajuta la digestie si proteinele sunt grele, ele necesita 30% din calorii pentru a se digera. Pepenele si castravetele sunt bune pentru slabit deoarece au multa apa. Bea multa apa. Apa nu cola, si in timpul unei mese incearca sa bei minim un pahar cu apa. fa asta pentru o luna si o sa vezi diferentele. Poti sa faci si abdomene sau alte exercitii fizice. Efortul arde din calorii. Succes!

| Sl1pKnoT a răspuns:

Prin proteine ma refer la carne de pui, porc(dar mai putin), peste, vita(mai putin), nu la prafuri. Alea sunt pentru bodybuilding. Dar iti trebuie si vointa. Nu ai cum sa slabesti in o luna atat de mult pentru ca, asa cum s-a spus mai sus, poti sa te imbolnavesti rau de tot. Doar ai vointa si rabdare. In 3-4 luni o sa ajungi unde vrei daca urmezi cu strictete dieta si exercitiile. Incearca sa dormi minim 7 ore pe noapte. In timpul somnului sunt arse grasimile din corp. Daca nu dormi cum trebuie e foarte probabil sa muncesti degeaba. La alergat. Pana iti atingi limita, si mai fortezi inca un pic.

| Lara112 a răspuns:

Probabil este foarte greu pentru tine... Din pacate nu poti sa slabesti foarte repede pentru ca exista posibilitatea sa te imbolnavesti! ...Asa deci eu iti propun sa mananci doar lucruri sanatoase. Sa iesi seara la alergat 30 de min. Dinmineata sa mananci mai mult pentru ca se zice ca tot ce mananci dimineata nu se pune pe tine happy Iti propun sa nu mananci dulciuri si paste! Dar in schimb poti manca Fructe si legume, paine neagra, carne de pui la gratar, salate, cartofi natur etc. Evita uleiul. Poti face genoflexiuni si abdomene. Nu te forta sa faci de ex. 100 din fiecare, Daca tu poti sa faci 33 fa doar 33 happy Sper ca te-am ajutat, si iti doresc succes sa slabesti! Funda? happy