| fluffi a întrebat:

Cum pot scapa de arsuri pe fata provocate de pasta de dinti intr-un timp cat mai scurt, adica cateva zile. sa fiu mai explicita: am folosit pasta de dinti pt a scapa de cosuri; dupa o noapte in care am stat cu pasta de dinti pe fata cu speranta ca ma voi trezi dimineata "fara cosuri", am avut o mare surpriza - pasta de dinti a fost foarte puternica si mi-a ars pielea.am folosit unguent cu exctract de galbenele, ulei de masline, apa termala, contractubex...,degeaba,trebuie sa scap de arsuri in 3 zile deoarece plec in calatorie in spania.ce sa fac, help me, plssss!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Vitamina A solutie uleioasa aplicata pe arsuri. Asta o sa grabeasca vindecarea. Daca sunt doar de suprafata, daca te dai de 4-5 ori pe zi cu vitamina A, ai sanse sa se vindece in 2-3 zile. Nu stiu cat de grave sunt ca sa iti spun daca e de ajuns vitamina A, sau trebuie sa te prezinti la un dermatolog. Cum ai putin timp pana la plecare ar fi mai ok sa mergi la dermatolog sa iti spuna exact ce sa faci, nenorocirea face ca pasta de dinti sa fie cam distrugatoare.

| machupicchu a răspuns:

Nu ai nici o posibilitate de a scapa de urmele lasate de actiunea compusilor pastei de dinti folosita de tine pe post de leac.in timp de numai 3 zile... Daca nu ai fost la medic, ar trebui sa mergi pentru a-ti recomanda un tratament eficient atat pentru a dura cat mai putin posibil, cat si pentru a nu ramane pete pe piele... succes.

| ellene a răspuns:

Nu stiu cum sa scapi de arsurile alea dar pe viitor nu mai pune in aplicare toate leacurile auzite din vecini...cumpara de la farmacie Cutaden.Este un unguent foarte bun pentru cosuri, intr-adevar le usuca.Costa in jur de 6-7 lei. Sper sa-ti rezolvi problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste crema de catina si eu am patit la fel si cu ea am scapath de toate grijile :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am patit la fel si mi-a trecut cu unguent Actovegin 5%. Am inteles ca exista si in concentratii mai mari sau chiar si injectabil. Eram super disperata dupa ce am stat 6 ore cu parta de dinti pe fata si, cand m-am trezit, aveam o pata mare rosie pe locul aplicarii (jumatate din obraz). Nu l-am amestecat/folosit alternativ cu alte creme, deoarece mi-a fost teama sa nu interactioneze (o farmacista mi-a spus de acest risc). Am aplicat in strat destul de gros, odata la 3-4 ore. Mi-a trecut total in vreo 3 zile. Nu mai puneti pasta de dinti pe fata, e o mare greseala, e riscant! Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu eu am avut-o de revelion si m-ia sarit in fata o artificie si ma ars un pic si nu stiu ce sa facu ajutor plizzzzzzzzzzz

| NIKKI7821 a răspuns:

Am facut si eu la fel si deja a trecut jumate de luna si arsura tot este o pata rosie, tie ti-a trecut?