| AlexandruPorfir a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri si de punctele negre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru binele tau ar trebui sa mergi la dermatolog ca sa tratezi cauza acneei, nu ceea ce se vede la suprafata. Tratamentele babesti ies din discutie pentru ca agreseaza tenul si poti avea o recatie alergica la ceva anume. Mergi la dermatolog ca sa iti faca analize si sa iti prescrie tratamentul potrivit tie. Punctele negre apar ca urmare a incarcarii porilor. Daca mergi la dermatolog iti poate recomanda o rutina de ingrijire potrivita tipului tau de ten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există și tratamente mai naturiste(Atenție: pentru mine sunt bune, dar ție iti pot afecta tenul, depinde de tipul de ten pe care îl ai) eu am avut cosuri pe frunte și ma dădeam cu usturoi în fiecare seara pe cosuri si se uscau și căpătau coaja
Dove cu castraveti: și asta e bun(Atenție: pentru mine sunt bune, dar ție iti pot afecta tenul, depinde de tipul de ten pe care îl ai)ma dau cu Dove pe zonele cu cosuri și las să se usuce săpunul pe frunte(în cazul meu) și apoi clătesc fruntea cu apă. Am avut și Gerovita stop acnee, e de folos, în 3 săptămâni mi-au dispărut coșurile, se uscau toate și căpătau coajă, ma dădeam seara pe locurile cu cosuri și dimineata aveam coji pe frunte. Dar mergi la farmacie!winking

| Dana1999 a răspuns:

Nu exista o soluție pentru toată lumea