| alma a întrebat:

Cum pot scapa de hemoroizi in afara de interventia chirurgicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| claudya a răspuns:

Ar trebui totusi sa mergi la medic daca hemoroizii au ceva vechime...si vei primi tratamentul adecvat...

10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

De hemoroizi nu poti scapa decat chirurgical. Toate celalate medicamente, sau diete, nu vor face decat sa se micsoreze sau sa nu avanseze pentru o perioada de timp, dar tot vei ajunge la operatie. Operatie este foarte simpla si se face cu anestezie locala (de obicei). Nu doare si nu doare. Consta in legarea hemorizilor.

Cel mai bine e sa te duci la doctor (proctolog) sa se uite si sa iti zica ce sa faci. Hemoroizii pot sa fie un semn al altei boli mai grave. E bine sa verifici.

mlm
| mlm a răspuns:

Bai de sezut cu papadie, coada soricelului, musetel si galbenele, ceai de flori si frunze de lumanarica, tiziana, frunze de brusture, salvie, se prepara un ceai din acest amestec si se beau 2-3 cani/zi, sau un unguent Hemorstop(Hemosan), se utilizeaza zilnic dupa igiena locala.

| micurutza2005 a răspuns:

Incearca sa vezi daca in orasul tau este centrul caruia i pasa de sanatatea ta si o face gratis nelimitat si se numeste CERAGEM exista in peste 20 de orase din tara. in orasul meu este de 6luni si merg de putina vreme la termo-masajele din centru si nu mai am nici un hemoroid si am mai rezolvat o problema veche de ani "somnul" din prima sedinta. sau mai poti face bai de sezut cu tarate si ceai de musetel, coada soricelului, galbenele sunt si creme pentru hemoroizi si mai este interventie cu laser sau altele non invazive nu chiar chirurgicala care mergi acasa dupa cateva ore de la interventie dar nu imi amintesc acum metoda, dar cel mai repede si fara nici o reactie adversa e chiar placere sa faci masaj cu CERAGEM si uiti de toate problemutele astea mici cum sunt hemoroizii in cateva sedinte si gratis punand pe picioare tot corpul si sanatatea ta e minunat daca ai gasi prin zona centrul acesta sau daca ai putea cumpara aparatul acasa eu am sa incerc sa adun bani sa-l pot cumpara.

cami
| cami a răspuns:

Bea mult ceai de afine.
Pe cuvant de n-o sa-ti treaca!
Poarta lenjerie cat mai larga, nu tanga sau boxeri, ci chiloti normali.
Nu-i "zgandara"...lasa-i in voia lor...
Mergi chiar acum si cumapara-ti de la plafar ceai de afine, iar peste 6-7 zile n-o sa mai ai absolut nimic.
Bea 3-4 cani pe zi.
Chiar daca sunt tanara (16) am patit-o si eu.
Uite asa am scapat!
Sper sa reusesti, stiu sunt groaznici.Multa sanatate.

cami
| cami a răspuns:

Mai, nu vreau sa va contrazic, dar acel Hermozon este apa de ploaie... l-am incercat pe propria piele.nu-i bun de nimic! si apa calda dauneaza...incearca, ca dupa fiecare scaun sa tamonezi zona afectata cu vata inmuitata in apa rece.
Am incercat si cu unguentul acela de galbenele. iar. fara niciun rezultat.
Nici eu nu vroiam medic... voiam sa treaca de la sine!
Iar in revista Asul Verde [eh acum ii fac reclama] am descoperit remediul asta cu ceai de afine...
La inceput mi s-a parut absurd... dar totusi dupa atatea incercari, am zic ca nu-i bai.si.a functionat.
Exact de a doua zi, nu mai aveam nimic, dar daca mergeam la toaleta, iar ieseau...
Asta a fost cateva zile de-a randul, dar dupa o perioada de.5-6 zile mergeam la baie si nu mai aveam nimic.
Sper sa te ajute si pe tine.si nu uita!
Nu-i "zgandara" prin spalaturi, unguente etc.
Doar ceai de afine, galbenele. dar in principiu afine.

| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa-ti supraveghezi si dieta ca sa nu soliciti prea tare colonul la defecatie, dieta trebuie sa contina foarte multe fibre, si nu uita sa bei lichide sanatoase (apa plata, ceaiuri, sucuri naturale) cat mai multe, peste 2 litri pe zi!

| Parintele a răspuns:

Sunt niste supozitoare si un unguent care se numesc Hemorzon. Evita sa stai prea mult pe scaun la calculator de exemplu. Daca e mai grav mergi la medic, nu e neaparat nevoie sa faci operatie.

| larisag a răspuns:

Buna,
Un remediu natural ar fi :
http://www.tratamente-boli.com/......psule.html
Multa sanatate!

Alte răspunsuri
| Ioana_Lavinia_1987 a răspuns:

In prima faza este indicat sa incercati sa inlaturati stilul de viata sedentar. Apoi puteti incerca o dieta alimentara echilibrata. Eu am scapat de hemoroizi datorita fibrelor si ceaiurilor care le-am consumat http://hemostop.ro/trateaza-hemoroizii-cu-fibre-alimentare/. Va doresc multa sanatate.