Întrebare recomandată | AlliCe a întrebat:

Cum pot scapa de matreata? - tratamente naturale, facute acasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salutare ! Uite care este reteta mea: iei un vas si pui in el 50 ml ulei de masline extravirgin si apoi mai torni 20 de picaturi de ulei esential de Ti tree (Melaleuca alternifolia), care se gaseste la plafar (ce-i drept mai greu, pentru ca asa este in lumea aceasta tot ce este bun este si greu de gasit; dar insista si cauta).

Aborigenii din Australia folosesc acest ulei esential din vremuri ancestrale (stramosesti) datorita efectelor extraordinar de potente in ceea ce priveste actiunea antibacteriana, antivirala, antifungala si in anumite combinatii chiar antiparazitara si antioncogena (anticancerigena).

Acest preparat bine omogenizat (amestecat) se aplica pe par ca o masca de 3 ori pe saptamana (luni, miercuri, vineri). Se tine timp de 1 ora, iar capul trebuie sa fie acoperit cu o folie de plastic sau orice altceva ce il poate acoperi si mentine umed. Dupa se inlatura cu un sampon pe baza de zinc pirition (Pétrol Hahn - costa putin peste 10 lei, Blu Cap - maxim 30 lei etc.) sau daca nu reusesti sa gasesti, poti folosi un sampon pe baza de sulf cu o concentratie de minim 5, maxim 8%.

Si eu am probleme cu matreata. M-am pricopsit cu ea de la un salon pentru ingrijirea parului (asa ca mare grija). Am folosit mai toate produsele. Insa Dumnezeu m-a ajutat si cu ajutorul sfatului celui mai bun prieten al meu am cumparat samponul Petrol Hann (cel impotriva matretii are ambalajul de culoare albastra). Dupa 1 luna am scapat de ea, insa cand m-am dus in alta parte, iar m-am ales cu dansa, asta pentru ca igiena la noi in tara cam lasa de dorit. Acum continui sa folosesc samponul respectiv si sper ca intr-o buna zi sa scap defintitiv de ea, lucru care doresc sa se intample tuturor care au aceste probleme ! Doamne ajuta !

Revenind la reteta. Dupa ce ai terminat etapele respective astepti sa vina ziua de duminica. In dimineata zilei respective te speli cu samponul in cauza, iar dupa aceea te clatesti cu ceai de urzica (preparat de tine), care sa fie foarte concentrat. Nu-ti usuci parul, ramai cu el umed si iar te acoperi pe cap cu o folie sau cu orice altceva care sa-ti-l mentina ud pe parcursul a minim 1 ora. Urmezi aceasta schema terapeutica timp de minim 1 luna. Efectele sunt garantate ! Sanatatea cere sacrificii ! Mult succes happy

7 răspunsuri:
| bonny a răspuns:

Maseazati in fiecare zi scalpul si vei scapa de celulele moarte, spalati regulat parul cu un sampon bun anti-matreata, si un tratament pe saptamana de ulei de masline e chiar benefic si daca folosesti un balsam anti-matreata iti sugerez un balsam medicinal care se gasesc in farmaciihappysper ca te-am putut ajutahappy

| sweety_1169 a răspuns:

I-ati un sampon de la farmacie pe baza de urzici, eu am folosit clear si mi-a facut mai rau nu stiam ce sa mai fac, e f prost

tundenana
| tundenana a răspuns:

Sotul meu a avaut o problema majora cu matreata pot sa zic ca a fost o povara... peste tot unde mergea ii era rusine pentru ca pe umeri arata ca si cum ar fi nins cu zapada... am incercat o groaza de tratamente naturiste... am incert cred ca fiecare sampon din comert (si acum am 5 flacoane de sampone de marci diferite in dulap) si nimic... nici un rezultat... nici macar nizoralul care vezi Doamene toata lumea il lauda... norocul nostru a fost cu un coleg care lucreaza la o firma de medicamente... si el ne-a recomandat sampon - tratament pentru matreata de la Vichi... fffff bun de 2 ani sotul meu numai are matreata este extraordinar de bun... ti-l recomand... sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea are probleme eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am un par lung si sanatos fara matreata si cum imi place sa m-il intretin stiu ca e ffff bun ce va zic acum.se taie 2-3 ardei iuti cruzi se pune impreauna cu alcool pur si se lasa la macerat 10 zile cand va spalati cu sampon, clatiti cu apa mai calie nu calda deoarece apa prea calda face matreata si apoi dati cu ceea ce ati pus acolo la macerat(fara ardeii din recipient) va clatiti cu ea repede si aveti grija cu ochii nu dati mult si la sfersit clatiti cu apa ambundenta E SUPERR arde bacteriile si tot ce face ca matreata sa apara si sa nu va dea pace

| ratzusca a răspuns:

Se cumpara de la farmacie NIDOFLOR si se aplica pe par. Se lasa o jumatate de ora sa actioneze, dupa care se spala parul. A functionat de fiecare data. L-am incercat de cel putin 3 ori, pentru trei persoane diferite.

| manu21 a răspuns:

Multe din tratamentele naturiste impotriva matretii dau rezultate, insa pe o perioada scurta.
Pentru ca sa scapi de matreata, trebuie sa ataci problema putin mai in profunzime.

In curand voi destainui modul cum am scapat eu definitiv de matreata.
Daca vrei sa afli, doar inscrie-te aici:
http://www.stiintaparului.ro.im/stop-matreata/

Si vei primi minicursul pe e-mail, cand va fi gata.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Sora mea a avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului si mereu se plangea.

S-a hotarat sa mearga sa vada un doctor dermatolog bun …..care i-a dat sa isi cumpere un sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

De cand a inceput sa foloseasca samponul, a scapat complet de matreata si de mancarimea scalpului.

Acuma am inceput sa il folosesc si eu ...si iubesc samponul, imi place incredibil de mult ca miroasa a natura si ca nu face spuma cum fac produsele chimice.