| FunnyLoOVe a întrebat:

Cum pot scapa de matreata? Mi-am schimbat samponul si in urma schimbarii am facut foarte multa matreata fata de cat aveam inainte. Am incercat uleiul de ricin (inainte cand il foloseam scapam de matreata)dar acum nu a dat nici un rezultat. As vrea sa imi spuneti cateva tratamente naturale, masti sau chiar si sampoane.Multumesc! Dau Funda + Vot :-)

Răspuns Câştigător
| torsi a răspuns:

La mine are efect samponul head and shoulders cu menta;).

http://www.google.ro/......tp?/imgres

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai chiar nu stiu ce sa zic. La fiecare samponul actioneaza diferit. Incerca garnier cu aloe vera. Nu te da cu head and shoulders deoarece e foarte agresiv cu scalpul( cunosc cred ca sute de persoane carora head and shoulders le'a distrus parul). Poti incerca alte sampoane de la alte firme, trebuie sa gasesti un sampon bun. Eu cand am matreata folosesc o combinatie de herball essences pe albastru cu clear si scapam de matreata insa scalpul fiecaruia reactioneaza altfel.

| MeGustaaaaa a răspuns:

Head & Shoulders Menthol e cel mai bun sampon! Te revigoreaza si te scaopa de matreata de la prima folosire.
P.S.:Nu-ti mai schimba samponul si ramai la Head & Shoulders Menthol! Funda?

| BlancaFantasma a răspuns:

Eu folosesc de vreo 3 ani si ceva, head and shoulders menthol.pana acum vre 2`3 luni a fost minunat,nu am avut matreata deloc(inainte eram absolut plina ), dar acum iar mi-a aparut, nu stiu de ce.deci am iar aceeasi problema ca tinelaughing plus sa mi se unge parul in doua zile, si inainte il puteam tine desprins chiar si a 4`a zi dupa spalare.

| fuzzy6 a răspuns:

Eu una am incercat o gramada de sampoane si nu au functionat. nici cel cu urzica, de la farmacie.
pentru mine, clear-ul ala mov functioneaza cel mai bine. de cand folosesc clear, nu mai am matreata aproape deloc (nu a disparut complet, mai cad cateva molecule o data pe saptamana, dar nu mai mult). singurul dezavantaj la clear e ca nu protejeaza culoarea parului (in cazul in care esti vopsita)

| Supps a răspuns:

Si eu aveam inainte foarte multa matreata, daca treceam mana prin par incepea sa ninga. Am incercat aproape toate rahaturile de pe piata, de la sampon de urzica la porcarii din-alea la 30 de lei, niciunul nu era bun.
Intr-o zi la scoala m-am uitat pe un catalog Avon de la o colega si am vazut un sampon 2 in 1 (sampon si balsam) anti-matreata, doar 10 lei. Mi-am zis ca nu are cum sa fie mai rau decat e acum si l-am cumparat. Acum ma spal cu el de vreo luna si ceva si matreata a disparut in mare parte, nu complet, dar acum pot sa trec mana prin par fara sa cada vreun fir de matreata. M-am spalat cu el o zi da una nu, este foarte consistent si trebuie sa folosesti putin pentru ca face foarte multa spuma, daca esti fata probabil vei folosi mai mult pentru ca ai mai mult par. Important este sa te clatesti foarte bine sa nu ramana deloc spuma sau o parte din produs in cap pentru ca se va usca si se va transforma in matreata.
Iti recomand sa consulti un catalog Avon si sa comanzi ceva de pe acolo caci sunt produse de calitate, ieftine si durabile. Alege ceva ce iti atrage privirea si ti se pare destul de bun. Succes.

| torsi a răspuns:

Inca un sfat: ai putea sa te duci la un doctor specialist, pentru ca fiecare om are scalpul diferit si ce te poate ajuta pe tine nu imi face mie bine (de exemplu tongue ).

| SpigiBb a răspuns:

Pai sincer si eu am avut aceeiasi problema! pentru mine a fost foarte bun un sampon care nu este scump, un sampon cu extract de urzici este super bun pentru asa ceva.Si daca nu scapi nici asa incearca un sapun licihid te dai cu el pe parul uscat lasi 10 minute si dupa aceea te speli crede-ma da rezultate 100%

| GeaninutzaBubulinutza a răspuns:

Nu stiu poate tie o sa ti se para ciudat rapunsul meu dar sa stii ca inainte aveam si eu matreata deoarece imi schimbam foarte des samponul dar acum folosesc sampoane pentru copii adica Johnons babylaughing si nu mai am matreata, poti sa incerci si tu:*:*iti va sta parul si binetongue

| geogeogeorgyy a răspuns:

Poti scapa de matreata intr-un singur fel la fel am avut si eu problema asta...cand faci baie fa-ti masaj cu samponul folosit cu degetele. timp de 1-2 minute apoi clatestete foarte binee.din cauza asta faci matreata ca nu te clatesti bine astept raspunsul tau::*:*:* PWP:*