| OmuletulDeZapada a întrebat:

Tratamente naturale pentru matreata aveti? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeeaLove08 a răspuns:

Sampon cu seminte de lupin. Incepeti tratamentul impotriva matretii cu acest sampon ades incercat. Semintele bogate in albumina ale lupinului, din care pe vremea razboiului se facea un inlocuitor de cafea, calmeaza inflamatiile, iar salcia are efecte astrigente. Aveti nevoie de: 50 g seminte de lupin, 30 g feriga, 30 g coaja de salcie si 1 l apa. Se pun laolalta intr-o oala plantele
, se toarna apa peste ele si se lasa sa fiarba la foc mic 10 minute. Se strecoara prin sita de bucatarie si se pastreaza lichidul intr-o sticla cu dop. Timp de 2-3 saptamani se spala seara parul cu acest sampon, masand totodata si pielea capului.

Lotiune de clatire cu ierburi. Daca nu va grabiti sa smulgeti fiecare asa-numita buruiana din gradina, veti gasi printre ierburile care cresc de la sine si pe cea de coada-calului. Clatirea cu lotiune din coada-calului reduce secretia de sebum si calmeaza inflamatia la nivelul pielii capului. Aveti nevoie de: 1 lingurita coada-calului, 1 lingurita rozmarin, 100 ml apa si 1 lingura otet de fructe. Se pun plantele intr-un vas. Se fierbe apa si se oparesc plantele; la sfarsit se adauga otetul de fructe. Se strecoara fiertura si se aplica pe par si pe pielea capului dupa spalare; nu se clateste.

Cura
cu ulei impotriva matretii. In loc de ulei de grau incoltit puteti intrebuinta orice alt tip de ulei de plante. Aveti nevoie de 1 lingura ulei de grau incoltit, 3 picaturi de lemn de cedru, 2 picaturi ulei de rozmarin si 2 picaturi ulei de lamaie. Se amesteca diferite uleiuri. Se maseaza pielea capului cu o parte din amestec si se lasa sa actioneze 2 ore sau peste noapte. Apoi se spala parul si se clateste bine.

Apa de par cu urzici. Urzica are efecte deosebite in combaterea matretii. Ingredientele pentru aceasta reteta se gasesc la farmacie. Aveti nevoie de 40 g tinctura de urzici, 1/2 lingurita tinctura de arnica si 60 ml apa la hamamelis. Se pun toate substantele intr-o sticla cu pipeta si se agita bine. Se fac carari in par si se aplica solutia cu picatura pe pielea capului, apoi se maseaza bine.

Retete incercate impotriva matretii:

- O clatire cu 2 linguri zeama de lamaie si 1/2 l apa desprinde matreata.

- Se maseaza iaurt pe pielea capului si se lasa sa actioneze o ora, apoi se spala cu sampon.

- Lumina soarelui stimuleaza circulatia sangvina si ajuta astfel la combaterea matretii. Nu exagerati insa cu baia de soare.
Atunci cand folosesti un sampon anti matreata, ai grija ca miscarile de masare a scalpului sa fie lente si blande. Nu uita ca pielea capului este deosebit de sensibila si iritata (doar de aceea ai matreata...). Procedand astfel, vei activa circulatia sangelui la nivelul scalpului si vei exfolia celulele moarte de la suprafata.
Sampoanele medicale care contin zinc pirition, sulfura de seleniu sau gudron de huila pot indeparta senzatia de iritatie asociata matretei. Daca folosesti produsele pe baza de gudron de huila este foarte important sa folosesti o solutie si un balsam special pentru a indeparta definitiv mirosul.

Sampon antifungic - samponul pe baza de ketoconazol sau miconazol este antifungic cu spectru larg, reducand numarul ciupercilor.

Sampon cu efect keratolitic - samponul pe baza de acid salicilic are rol keratolitic, indepartand celulele moarte care ajung la exteriorul pielii capului astfel incat peliculele de matreata sa nu se adune in "grupuri".
Exista suplimente care te pot ajuta pentru a controla formarea matretii.

* uleiul de in sau primula;
* multivitamine, inclusiv zinc;
* betacaroten.

2 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Uite cateva metode naturale ca sa scapi de matreata:http://luthelo.blogspot.com/......retii.html

| BeautyTeacher a răspuns:

Hey!:*Hmm. Sper ca te pot ajuta
1.samponul si balsamul tau trebuie sa fie neaparat anti-matreata
2. apare din mai multe cauze gen stresul, regimul alimentar impropriu etc, deci incearca sa le eviti
3. uleiul me masline e un remediu eficient impotriva matretii, dar si uleiul de ricin, in plus acesta te va ajuta sa iti creasca parul mai repede.
4.mastile sunt cel mai bun remediu, stiu mai multe
a)amesteca jumatate de avocado cu jumatate de banana, un galbenus de ou si o lingura de ulei de masline.Se aplica pe parul umed si dupa o ora spala-te pe cap.
b)amesteca niste suc de lamaie cu un galbenus de ou s brusture.
c)amesteca niste praf de argila cu apa. Dupa 15 minute spala-te pe cap si nu masa.
d)amesteca o banana pasata cu niste miere ulei de ricin si zeama de suc dintr-o lamaie. Dupa 40 de minute clateste.
e)cea mai buna masca pentru matreata e aceea cu ulei de jojoba cu ulei de eucalipt, cu ulei de lavanda si rozmarin. Dupa ce faci acest amestec incalezeste-l putin si aplica pe parul umed.Clateste dupa o ora.Aceasta masca e cae mai scumpa dar cea mai eficienta.
f)Amesteca 2 galbenusuri de oua si 50 ml de bere. Dupa 30 minute clateste.
Sper ca te-am ajutat:*App, nu sunt copy paste de pe net sunt dintr-o cartebig grin:*