| Anonim_8946 a întrebat:

Cum pot scapa de vergeturi? funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Daca vergeturile tale nu au mai mult de 6 luni vechime, adica inca nu au aspect de cicatrice si culoare alb sidefie, atunci foloseste aceste creme alternativ si vor disparea complet http://aloeveraforever.ro/......ing-lotion si http://aloeveraforever.ro/produse/ingrijirea-pielii/forever-alpha-e-factor. Eu asa am scapat de ele, nu se mai vede nici cea mai mica urma.

| buzoianul a răspuns:

Vezi ca exista la farmacie crema pentru vergeturi, este destul de scumpa dar este foarte buna. Funda? happy

| Andreasgr a răspuns:

Salut! Trebuie sa stii ca vergeturile le vei avea toata viata din pacate, dar cele aparute in adolescenta se estompeaza mai mult odata cu timpul; tratamente exista, ca de exemplu creme si lotiuni sau tratamente naturiste.Iti voi da exemple de creme/lotiuni : dimetilaminoetanol - DMAE, unt de cacao, acizii alfa hidroxi (acid citric, lactic sau glicolic). Acestea sunt ingrediente in afara de DMAE. Alte tratamente sunt : peeling chimic, terapie laser, endermologie. Solutiile chirurgicale indeparteaza definitiv vergeturile, dar lasa o cicatrice si implica si riscuri. Mai exista si abdominoplastia, care indeparteaza tesutul adipos si vergeturile din urma unei sarcini. Ea este indicata mai mult pentru inlaturarea tesutului adipos.