| bestfully a întrebat:

Cum pot sti daca am colita sau colon iritabil? Mie mi se pare ca am simptomele de la ambele afectiuni. Sufar de dureri abdominale, cateodata puternice, in partea de jos a abdomenului, de la anumite alimente. Am diaree atunci cand beau lapte, sau mananc fasole, uneori chiar dulciuri, condimente, fructe coapte, prajituri, smantana. Perioadele de diaree alterneaza cu cele de constipatie. Durerile de burta sunt insotite de frison, ameteala, amorteli, greata si o stare generala de rau. Dar totusi nu dureaza mult. Daca iau un scobutil imi trece. Mentionez ca am luat antibiotice foarte puternice 2 luni si de aici se trag toate problemele. Am cam 2 ani de cand am aceasta boala, dar nu as vrea sa fac investigatii pentru ca sunt dureroase si nu le-as putea suporta. Stiu sigur ca am simptomele de la colita sau colon iritabil. Dar nu pot sa-mi dau seama ce fel de colita am, ca sa stiu ce tratament as putea lua. Si mi-e frica sa nu se agraveze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai cum sa-ti dai seama fara investigatii. Si da, daca este o forma de colita (asa cum pare) se va agrava in timp daca nu esti diagnosticata corect si nu primesti trataentul potrivit. Sa stii ca e important sa stii exact de forma ai, fiindca tratamentul unei forme poate agrava alta forma. Si investigatia de electie, adica colonoscopia nu este deloc dureroasa. Este doar destul de neplacuta, dar orice om normal o suporta cu usurinta, mai ales ca vei fi ajutata cu un pic de anestezic.

| porcelan a răspuns:

Diagnosticul se pune de care medic dupa efectuarea colonoscopiei.
Tratamentul la indicatia medicului se ia.