| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la medic de familie acum o luna pentru ca simteam o umflatura in abdomen. Dorctorul mi-a spus ca e colonul si il simt ca sunt prea slaba cica iar cand se umple se umfla. M a trimis sa mi fac analize si o ecografie si cand mi-am facut ecografia mi-a pus diagnosticul de colon iritabil. M am uitat pe net la ce inseamna colon iritabil si scria ca simptomele sunt: constipatie, diaree, dureri abdominale etc, dar eu n am avut nici un simptom din toate astea. Pur si simplu imi simteam colonul umflat cand il atingeam si atat. E posibil sa am "colon iritabil" chiar daca n am niciun simptom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, colonul cand este iritat se umfla si uneori provoacxa diaree, alteori constipatie, alteori ai dureri.
Dar um abdomen umflat, in general este din cauza colonului iritat de diverse mancaruri neadecvate, sau lipsa de probiotice sanatose.
Lasat netratat, duce la boli metabolice degenerative.
Ti-as recomanda sa manaci 3 mese sanatose pe zi, sa eviti sucurile si orice lucru carbogazos care iti irita intestinele, sa eviti orice salamuri, semipreparate si condimentele.
Dimineata, pe stomacul gol, la pranz si seara, inainte de mesele principale cu jumatate de ora, se bea cate 1 cana de chefir (sau kefir), care contine probiotice foarte sanatose popularii colonului.
Se recomanda apa plata (fara sucuri, fara bere si fara orice sste acidulat).

Răspuns utilizator avertizat
| farfuriaverdex a răspuns:

Depinde de cand ai inceput il simti umflat, daca problema a aparut de putin timp daca il vei lasa netratat vei avea aceste simptome.

| Grigore_Maryan_1995 a răspuns:

Da,este posibil pentru ca este posibil sa fi alergica la ceva anume, s.au pur si simplu sa ai celiachie, nu este chiar o boala, este de fapt o alergie, adica intoleranța la glutet el provine din grau, orz, ovaz, si parintii mei au avut aceleasi simptome, simptomele sunt:
oboseală neexplicată
sau diaree cronică la
sindrom de malabsorbţie important,
statură mică,
anemie,
tulburări de tranzit,
flatulenţă,
meteorism (balonare),
dureri abdominale recurente,
afte bucale,
eroziuni de smalţ dentar,
scădere în greutate,
depresie,
erupţie cutanată (dermatită herpetiformă),
dureri articulare sau spasme musculare,
osteoporoză precoce,
avorturi recurente,
infertilitate.
Eu zic sa faci un test adica o analiza celiaca, (test la intoleranța la gluten) eu zic sa nu mai mananci paine sau derivate din grau o vreme, si ai sa vezi ca te vei simti m.ai bine, sa te faci bine!❤