| Rocca a întrebat:

Cum poti sa renunti la fumat, cu ajutorul mediculului sau a pastilelor? am incercat de mai multe ori si nu am reusit sa rezist mai mult de 3 saptamani; cine poate sa mi recomande un program sau un anumit tratament.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

De prin 2008 pana in 2010 inclusiv, a functionat "Programul national antifumat" finantat din taxa de viciu in orice centru de pneumologie din orasele mari--- acum, se pare, ca nu mai functioneaza ac. program.
Dar, poti incerca sa te lasi cu ajutorul tigarii electronice ( se gasesc de vanzare online ca, spre exemplu aici :http://www.tigarielectronice.eu/)--- e-lichidul care se pune in cartus contine nicotina "high", "low" si fara nicotina---poti incepe direct cu "low" iar dupa cateva luni poti ajunge la fara nicotina scapand astfel si de dependenta de nicotina.Succes!

| BGDs a răspuns:

Este un doctor la spitalul Marius Nasta (Filaret) din Bucuresti care se ocupa de mult timp de problema asta si te poate ajuta. Se numeste Prof. Florin Mihaltan

| devine a răspuns:

Exista si un medicament, Varenciclina (sau dupa denumirea comerciala, Champix); insa are destul de multe reactii adverse si oricum ai nevoie de reteta de la medic

| Filip23 a răspuns:

E un singur program : vointa. Restul e hau hau. It irecomand sa renunti treptat, scazi "doza" usurel, ca o sa te "manance", o sa simti ca vrei ceva si nu stii ce. Tigara.

| CandyHearts a răspuns:

Eu cred ca tu ar trebui sa fi mai ambitios.nu cred ca te poate ajuta vreun tratament sau program fara voia ta. uite de exemplu iti pot spune cum s-a lasat tatal meu de fumat...el isi cumparat un pachet de bomboane mentolate winterfresh mints si de fiecare data cand ii venea pofta sa fumeze lua cate 1-2 pastile si ii trecea, incerca dar de data asta cu mai multa ambitie, succes

| Ina_7071 a răspuns:

Este o carte scrisa de un fost fumator care cica te ajuta sa te lasi.Am 3 prieteni care s-au lasat dupa ce au citit cartea aia.Ma informez si revin cu un raspuns.

| 7DaysCuPortocale a răspuns:

Cu vointa de poti lasa de fumat
Cand ai pofta de fumat ia o guma sau o bomboana in gura
Fundita puppy dog eyes

| stefantiby a răspuns:

In primul rand sunt acei plasturi la farmacie ii pui si reduci in fiecare zi nr de tigari fumate pana renunti complet daca rusesti sa rezisti 4-5 saptamani fara iti va trece pofta de fumat

| MirunaMira9 a răspuns:

Cu ajutorul doctorului dar mai sunt si acele gume si plasturi pe care le poti folosi dar prima data du-te la un medic ca sa nu ai probleme dupa de la respectivele medicamente! Succes! Funda?big grin

| Bossulet a răspuns:

Mai nou s-a dovedit ca acupunctura te face sa nu te mai gandesti o perioada de timp( 2-3 zile) la fumat. Este un studiu realizat de cercetatori britanici si toate persoanele pe care le-au testat ( timp de mai multe luni) fumatori inraiti erau acele persoane, acum le e scarba de tigari. Incearca si tu poate reusesti sa te lasi. Bafta!

| florinel_8567 a răspuns:

Cati ani ai?

| emanuel367 a răspuns:

Fumaaza tot mai putin pana nu mai fumezi nici una

| pantera64 a răspuns:

Eu am reusit sa ma las de fumat jurand la biserica ca nu mai fumez in fata preotului si am reusit ca din acea clipa sa nu mai fumez.Si sant 12 ani de atunci cred ca este cel mai bun remediu.

| Rocca explică:

V a multumesc pentru raspunsuri.nu sunt la prima abatere de a m a lasa.am incercat pana acum sa citesc cartea de alen carr.am incercat plasturi nicoret.ce imi este greu atunci cand ies cu prieteni la o bere sau la un suc nu m a vad fara o tigara in mana.si de aici imi vine si curiozitatea sa vad daca sunt anumite pastile care pot sa ti taie brusc acea dependenta pshihica...