| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Daca imi miroase urat transpiratia cu toate ca ma spal, adica daca nu ma dau cu deodorant si ma spal si tot imi miroase transpiratia inseamna ca am o problema la endocrine si trebuie sa ma duc la endocrinolog? Ca de exemplu si maine daca fac dus si nu ma dau cu deodorant miros urat cand sunt transpirat, e de la endocrine sau? Sau asa e la unii oameni si nu au ce sa faca absolut nimic ca sa nu mai fie asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Transpiratia miroase urat din cauza bacteriilor care traiesc acolo in mediu umed. Noi avem bacterii peste tot, e normal, doar ca unele miros urat. La fel e si cu picioarele mirositoare. De asta cel mai eficient mod e sa dai cu un antiseptic gen spirt sau dezinfectant si o sa vezi ca nu o sa mai miroasa. Te speli, te usuci si apoi aplici dezinfectant in locurile care miros. Am zis de spirt pentru ca toata lumea are spirt in casa

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Deci sa nu mai folosesc deodorant sa inteleg? Doar dezinfectez si atata tot in locurile care miroase urat? Fara deodorant si alte chestii

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Si e sigur ca nu o sa mai miroasa urat locurile in care am dezinfectat? Sau aproape sigur

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Iti spun din experienta. Eu am avut mereu probleme cu picioarele la capitolul asta, imi era rusine sa ma descalt cand mergeam la cineva in vizita. Am citit pe net despre spirt si dezinfectant, mi-am dat intr-o dimineata si cand am ajuns acasa si m-am descaltat nu era absolut niciun miros urat. De atunci folosesc mereu trucul asta, dar nu zilnic si se mentine efectul. Si chiar are logica pentru ca spirtul omoara bacteriile.
Nu am incercat la subrat dar ce ai de pierdut? Nu ai o sticla de spirt prin casa?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Incearca pentru inceput fara deodorant si vezi daca are vreun efect

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Acum in momentul asta nu am spirt, nu cred adica dar voi cumpara. Si sa inteleg ca chiar si azi nu voi mirosii urat daca dau cu spirt? Sau depinde

| mastadont a răspuns:

Mirosul urât al transpirației poate apărea și de la anumite alimente cum ar fi sparanghelul de exemplu. Am un unchi care e iubitor și doar a așa ceva duhnește. Prima dată aș încerca să văd dacă nu cumva mirosul urât al transpirației provine de la ceva ce consum și dup-aia aș merge la doctor. Dacă ai o alimentație sănătoasă și echilibrată atunci prima transpirație de după duș nu ar trebui să miroase. În general mirosul urât vine de la transpirația stătută.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru mastadont):

Adica normal ar trebui sa mirosi numai daca stai cu transpiratia pe tine 2 zile sa zicem? Adica sa zicem ca ma duc acum si fac dus si pe urma nu mai fac deloc azi, atunci normal doar maine ar trebui sa miros urat? Sau cum e cu asta?

| mastadont a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

În principiu dacă ai un deodorant bun nu ar trebui să miroși urât în ziua respectivă. Depinde însă, că dacă faci sport transpiri mai mult, dar dacă ai o zi obișnuită nu ar trebui să existe mirosuri nedorite. Seara e normal să miroși puțin de exemplu, dar faci un duș și se rezolvă. Ce nu e normal și trebuie investigat este mirosul urât al transpirației imediat după duș pentru că poate indica dezechilibre în alimentație.

| Mindfulness a răspuns:

Evita alimentele picante și mâncarea prăjită, grasa și o să fii ok. Bronhidroza se numește când transpirația e urat mirositoare, trebuie sa faci o cura de detoxifiere. Multa sănătate.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Mindfulness):

Deci mai exact ce fel de mancaruri sa mananc? Si cum sa fie detoxifierea asta deci

| Mindfulness a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Fructe și legume,mâncare ușoară,fără kebab,slănină,shaorma, McDonald's,KFC,cârnați prăjiți,ardei iuți,ceapa,usturoi,mănânci mâncare sănătoasă nu care conțin bombe calorice,și dulciurile trebuie sa le mai reduci,și sucurile carbogazoase,energizante! Mănâncă salata,rosii brânză carne de pui,fiarta,la diete nu sunt specialist, eu mai mult dețin cunoștințe despre mintea umană, dar e clar că ai organismul plin de toxine, de altfel îți recomand să bei apa plata și să eviți alcoolul, daca nu poți atunci redu treptat din toate și o să vezi diferente vizibile.

| Mindfulness a răspuns:

Odaban e cel mai eficient, nu mai transpiri deloc aproape, te dai de 2-3 ori pe saptamana înainte de a te culca.

| AleAle12 a răspuns:

Părerea mea este să mergi la un medic, este posibil să ai anumite probleme în organism de care nu știi, iar acelea să-ți influențeze puternic transpirația!
Foarte multe boli sunt asociate cu tipul transpirației și persistența acesteia!

| VulpeaDinUmbra explică (pentru AleAle12):

Ori pof si sa las asa si sa nu mai merg la nici un doctor si sa tot folosesc deodorante sau nu e ok totusi? Avand in vedere ca si deodorantele astea nu sunt tocmai sanatoase si intr-un fel sau altul te afecteaza si utilizarea lor

| AleAle12 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Încearcă să te speli cu bicarbonat, fără a mai folosi geluri de duși sau alte chestii!
Umezești bicarbonatul, te dai la subraț apoi lasi să acționeze 1-2 min, apoi te freci la subraț ca și cum te-ai spăla!
Pe o perioadă îndelungată de folosire, vei vedea rezultatele, te asigur, eu am folosit și a dat un randament foarte bun!

| MeaCulpa a răspuns:

Desigur ca ai ce face! Da-te cu antiperspirant. Este normal sa mirosi. Endocrinele sunt glande care isi varsa produsul in interiorul corpului (de exemplu hormoni), glandele sudoripare secreta transpiratia acelea sunt glande exocrine.