Întrebare recomandată | NinaSimone a întrebat:

Cum poti sa scapi de depresie? (fara sa mergi la psiholog)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Depresia este o stare care depinde de multi factori dar in principal de temperamentul tau si de modul in care esti tu. Daca esti mai emotiva vei intra mai repede in depresie, dar vei iesi si mai repede din ea. Daca esti sentimentala vei intra mai greu in ea dar vei iesi mai greu din ea.
Pentru fiecare depresie exista un motiv, separat de cel evident, un motiv pe care trebuie sa-l cauti astfel incat sa-l corectezi. Spre exemplu cand te desparti de un prieten devii depresiva datorita faptului ca esti singura si nu intrevezi o noua relatie si nu ca te-ai despartit fix de aceea persoana ( aceea ar fi durere ). Depresia se intampla cand constatam ca urmeaza ceva neagativ desi nu este neaparat nevoie sa se intample asta.
Un prim lucru ar fi sa gasesti adevaratul motiv, al doilea lucru se zice ca merge sa faci ceva constructiv, un blog, un jurnal, orice crezi ca iti pune mintea la lucru altfel si duce la altceva, un desen, etc. Totodata ajuta sa asculti muzica in surdina cat timp faci acea activitate. Trebuie ca in orice lucru sa vezi ca exista ceva si cineva care vrea sa traiesti, pe mine ma ajuta foarte mult dorinta de a trai de a profita, de a vedea lumea cu ochii mei si de a trai la maxim orice senzatie, la tine poate fi altceva ce iti trezeste simturile.

37 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cei depresivi refuză ajutor medical!
Pa, pa.

| NinaSimone explică (pentru Legiuitoarea):

Nu inteleg rostul comentariului tau.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Gandind pozitiv.
Uite o carte pe care o poti gasi si pe net :
"Puterea extraordinara a subconstientului tau" de Joseph Murphy
http://1cartepesaptamana.ro/......i-tau/rphy
Carte este una de capatai, care-ti poate schimba viata! Se gaseste si in librarii.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Hristos a înviat!
Scapi de depresie eliberându-te de ea. Cu alte cuvinte, trebuie să vorbeşti cu o persoană care îţi este foarte, foarte apropiată de problemele care te macină sau prin care ai trecut.
De ce nu vrei să mergi la psiholog? El este specialist şi te-ar putea ajuta mai bine ca oricine. Nu înţeleg de ce mulţi consideră că la psiholog se duc doar cei cu probleme mintale. Să ştii că nu este adevărat.
Sănătate, Sărbători Fericite!

| NinaSimone explică (pentru Hydrangeaceae):

Nu consider ca la un specialist se duc doar cei cu probleme mintale. Dar nu am nici timp si nici bani sa ma duc la cineva care o sa lungeasca de pe o zi pe alta ca sa castige el bani pe seama mea happy

| valentingb a răspuns:

Trebuie sa fii sincera cu tine, sa spui cu voce tare ce tii in tine, acele ganduri carora nu le dai voie sa se dezvolte, si le tii acolo inchise. Dar inchise cum sunt, te ataca pe interior. Fie stai si te gandesti cateva ore doar la ele (e foarte greu, pentru ca esti obisnuita sa le inchizi, e greu sa le scoti la suprafata), fie gasesti o persoana dispusa sa te asculte si sa insiste, sa te "oblige" sa spui ce nu vrei sa spui, dar gandesti, sau poti sa imi spui mie, prin mesaje, vorbim, nu e un deranj, sa stii. Daca vrei sa imi trimiti un mesaj, sunt aici.

| medgirl a răspuns:

Uite aici : https://www.facebook.com/....../photo.php

sunt cateva metode naturale de a scapa de depresie!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand trebuie sa descoperi si sa te concentrezi asupra motivului care simti ca-ti declanseaza depresia.Trebuie sa vezi daca merita mai multa atentie decat alte lucruri care fac parte din viata ta si sa te concentrezi asupra celor mai importante.

| AtateaConditii a răspuns:

Sa stai intr-un loc linistit si sa te gandesti la intamplarea care te-a facut sa intri in depresie, te gandesti care au fost riscurile, daca merita.

| NinaSimone explică (pentru AtateaConditii):

Am incercat, asta nu a reusit decat sa inrautateasca lucrurile

| pietrean a răspuns:

Doar daca ai fost la un medic si esti diagnosticata cu depresie,ai probleme. Daca nu ai fost,esti suparata,pe viata,pe prieteni, pe mama, pe tata, pe catel, pe purcel...Doar daca vorbesti cu vreo prietena foarte apropiata si te indeamna sa mergi la un medic, MERGI! Daca ai probleme financiare(toti avem) si astea te tin in casa, daca vreun iubit te-a parasit(nu te merita)... si nu poti trece peste ele, mergi totusi la medic, macar o sa stii cum stai.

| Iubibilăă a răspuns:

Nu te mai gandi.
Este simplu.
Succes in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga te mai des, da acatiste pentru fericire, pace launtrica, planuri de viitor etc. inconjoara-te de prieteni, filme de comedie. mergi la plafar sunt atatea ceaiuri ajutatoare. important este sa vrei si tu ca aest mic aspect sa se dizolve. succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu scapi de depresie fara sa consulti un psiholog.
Te pup!

| KateMiddleton a răspuns:

Pe mina ma ajuta muzica la maximum si ciocolata! Bafta!

| e7d7n7 a răspuns:

Vine psihologul la tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Cypronge a răspuns:

Fiecare persoana reactioneaza diferit in situati de stres si depresie, asa ca si tratamentul trebuie sa fie diferit, personal cand sunt deprimat incerc sa evadez prin muzica, citit si cel mai recent am inceput sa practic un sport. Dar cel mai bun tratament e sa vb cu cinvea despre cauzele si efectele depresiei tale. Daca doresti sa discuti despre depresia ta in speranta ca vei trece peste si nu ai o persoana de incredere langa tine, ca si solutie poti discuta cu mine mentinand anonimatul.

| deadwillow a răspuns:

Sa nu tii in tine toate problemele fiindca ele se aduna si se tot aduna pana cand te coplesesc si nu mai poti face fata.
Unii oameni se simt mai bine daca vorbesc cu o persoana apropiata,in care au incredere,iar altii ( ca mine) se simt mult mai bine daca se descarca in fata unui strain ( poate un psiholog) care nu are cum sa judece.
Acum depinde.
Eu una m-am simtit mult mai bine dupa ce am vorbit cu cineva. N-am simtit nevoia de compatimiri,ci doar de ascultare.
Poti sa iesi afara, sa te plimbi, sa asculti muzica, sa citesti, dar nimic din acestea nu va face ca problema (depresia) sa dispara asa cum nimic nu dispare ca prin farmec.
Nu astepta sa treaca totul de la sine...

| DanDenisă a răspuns:

Dupa parerea mea, cel mai indicat e sa asculti muzica, dar nu orice gen de muzica. Un gen care te relaxeaza, iar in acel timp te gandesti la tot ce ti se pare interesant, si te bine dispune. happy

| lolz1 a răspuns:

Ce fel de depresie? daca suferi de singuratate, sau ceva in genul, iti recomand sa lasi cititul, uitatul la tv si statul pe calculator! Iesi si distreaza-te cu prietenii si uita de probleme!

| NinaSimone explică (pentru lolz1):

Bun. si ce fac cand ma intorc din oras? Starea aia de bine nu tine multbig grin

| NinaSimone explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Eu am un proiect pe plan profesional foarte important asupra caruia trebuie sa ma concentrez si nu pot. Il tot aman dar de acum nu mai suporta amanare. Din cauza starii in care sunt eu nu ma pot concentra cum trebuie asupra lui. de asta vreau sa stiu cum pot sa ies din starea asta

| robroy a răspuns:

Poti sa te rogi, adica sa vorbesti cu Dumnezeu, nu stiu daca ai incercat, eu da, si functionat.

| ma3 a răspuns:

Fumeaza ceva big grin

| loma a răspuns:

Buna, ai reusit sa scapi pana la urma?

| NinaSimone explică (pentru loma):

Da happy

| NinaSimone explică (pentru loma):

Da
happy

| loma a răspuns (pentru NinaSimone):

Cati ani ai? Sunt cam in aceiasi situatie in care ai fost si tu.

| SkyEL a răspuns:

Te duci in baie inchizi usa stingi lumina ca sa fie foarte intuneric si zici in fata oglinzii Bloody Mary de 3 ori. O sa uiti de depresie daca faci asta

| maximovidiu a răspuns:

De depresie nu poti scapa usor. daca este una serioasa poate tine o perioada lunga de timp chiar ani de zile.
Trebuie psiholog pentru ca de una singura oricat ai incerca. deznadejdea, confuzia, si multe altele parca persista sa te faca nefericit
Poti reanaliza tot de la cap la coada.
Din ce cauza si de unde a plecat depresia, poate din cauza unei persoane dragi pate ca ai fost " traumatizata" candva. poate ca nu apar chiar atunci. depresia poate aparea si dupa cativa ani dupa problemele din trect

| HIldana a răspuns:

Depinde cat de adanca este depresia. Daca este forma mai usoara, incearca sa nu te izolezi, si cauta un prieten de incredere care sa fie dispus sa te asculte. In orice caz, iesi din casa, du-te undeva in natura, incearca sa faci ceva ce te recreaza.

| xInsane a răspuns:

Si eu vreau sa scap de depresie...nu am nici prieteni, si am inceput sa ma tai, probabil daca voi merge la psiholog ma va crede o nebuna. Daca ai un prieten mai bun cred ca te va ajuta daca o sa-i spui problemele tale.

| MeConstantine a răspuns (pentru xInsane):

Buna,
Puteti oricand vorbi cu persoane care stiu sa va asculte, sunt si mesaje aici deci poti vorbi cu mine,

| DemDem665 a răspuns:

Pai nu te mai gandi la acea depresie...fa ce iti place tie, iesi cu prietenii, distreaza-te si nu trebuie sa te gandesti numai la acel lucru...dar noi te-am ajuta mai mult daca ne-ai spune ce fel de depresie ai.

| elisiana a răspuns:

Sa dormi sa te relexezi si sa vorbesti cu o prietena foarte apropiata de tine cum ar fi o sora sa ii spui ce gandesti orice sa te eliberezi sa vezi ce usor o sa-ti fie

| Tent_Samuel_1998 a răspuns:

Asculta manele!winking