| Denni_4804 a întrebat:

Hei. Cum ajungi in depresie? Cum poti scapa de aceasta "boala"?
(in afara sa mergi la psiholog, psiheatru)
Funda + Vot
Ty #

5 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Pt a iesii din aceasta stare nu trebuie neaparat sa mergi la un psiholog. Vorbeste cu cineva, asculta muzica, uitate la filme, cheama cativa prieteni la un suc/bere (ce vrei tu tongue) asta daca vrei sa scapi de depresie. happy
Daca vrei sa persiste, ramai in casa si stai degeaba straight face

| n3bunatica a răspuns:

Pentru a iesi din aceasta "boala" in afara de a merge la psiholog/psihiatru...la fel de bine poti vorbii cu cineva.sa te descarci.sa incerci sa iti ocupi timpul cu altceva pentru a nu te mai gandi.sa iti doresti sa iesi din aceasta stare.

| ostea a răspuns:

Se poate scăpa de depresie și fără ajutorul unui psiholog doar că ai mare nevoie de o doză de Voință.

Unii oameni cer ajutorul prietenilor, persoanelor care par de încredere dar se simt prea neînțeleși, chiar și atunci cînd sunt înconjurați de o familie iubitoare, ceva lipsește, ceva nu este bine.
Știi ce lipsește cel mai mult?
Încrederea de sine.

Sunt multe drumuri care duc spre depresie, drumuri care par a fii foarte ușoare, dar uneori mersul este atît de mărunt încît nu ajungi la destinație în timpul pe care ți-l propui.
Pe drumul străbătut întîmpini foarte multe, depinde de felul cum vezi lucrurile.
Eu merg pe următoarea idee " Nimic în viață nu este întîmplător "

Ceea ce este dat omului, este dat a înfrunta.
Unele situații îți dau fiori din cap pînă în picioare și intervine teama. Odată instalată în corp, umblă ca nebuna, inspectează fiecare celulă, molipsind-o, înfricoșind-o.
Bun, în acel moment, plin de spaimă, mintea este neclară, gînduri negre și ucigătoare năpustesc și în urma lor arată ca un cîmp de luptă plin de durere.

Deseori oamenii se simt neînțeleși, ei bine nimeni nu este neînțeles pentru că întotdeauna este cineva care poate să înțeleagă, doar că există o mare problemă, intervine neînțelegerea de sine și asta dă peste cap absolut tot.

Este bine ca o persoană să aibă încredere în ceea ce face, chiar dacă uneori există și eșecuri dar asta face parte din evoluția noastră.
Este bine ca o persoană să fie un bun prieten pentru ea însăși.

Ceea ce nu este înfruntat o să revină.
Te poți ascunde, dar nu la nesfîrșit!

Iubește - Dăruiește - Iartă.

Noi confectionăm acel drum de durere și doar noi putem să-l eliminăm.
Degeaba o persoană poate să-ți dea sfaturi, cînd de fapt tu nu le iei în considerare, nu ești pregătit/ă pentru a face un pas înainte dar cînd vine vremea, cu siguranță avansezi.

Trebuie și este necesar a fii pozitiv, altfel am trece cu greu peste probleme.
Este mai ușor să stăm pe loc și să ne afundăm și mai mult în propria mlaștină, nu?

Odată ajuns/ă în propria mlaștină, puterile sunt secate, pe zi ce trece corpul rămîne fără vlagă.
Jos, pustiit, rănit... dar dintr-o dată ceva se întîmplă „ Sufletul zice " Gata! M-am săturat să stau aici și se ridică... ușor, ușor, ușor pînă revine la normal. "

Un om care este în ceață nu are cum să vadă în fața lui nici măcar un metru dar în schimb se poate baza pe vocea interioară ce îl ghidează acolo unde trebuie să fie, doar că trebuie să învețe să o asculte.
Nimic nu este greșit, totul face parte din planul pe care trebuie îndeplinit.

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Iti trimit un articol scris de un psiholog despre cum poti scapa de depresie, asa nici nu sjungi la psiholog si nici nu pui la indoiala eficienta respectivelor sfaturi http://www.topexperti.ro/......resiei_40/
Totusi, cred ca ar fi bine ca persoana care sufera de depresie sa mearga la un psiholog, va primi sprijinul si indrumarile necesare pentru a traversa mai usor aceasta periooada si in plus ajuta la cunoasterea si la dezvoltarea de tine. Poate solicita numai o sedinta, si daca este multumit continua, daca nu cauta pe altcineva este exact ca la medic.Iti doresc multa sanatate si liniste sufleteasca

| luana_6378 a răspuns:

Din nefericire Denni, depresia nu este o tulburare atat de usoara. totusi, dc te simti stanjenit sa te dudci la un specialist cred ca poti incerca varianta online. acolo poti sa-ti ascunzi identitatea si in plus discutiile cu psihologii sunt private. incearca sa intri pe topexperti.ro acolo o sa gasesti si diverse informatii despre depresie...