| anonim_4396 a întrebat:

Cum reusesc cei de la optica sa puna o lentile in ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Se incalzeste rama pentru a deveni mai maleabila si se pune lentila. Proces care trebuie sa aiba o acuratete destul de mare incat sa nu toapeasca rama dar sa o "inmoaie" exact cat trebuie. Sunt si ochelari care au sisteme de prindere a ramelor care se ajuta de un mic surub, dar ma gandesc ca nu la alea te referi.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

La fel cum reusesc cei dintr-o fabrica de masini sa le puna geamuri la masini... Cu unelte speciale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Dar cum naiba intra? Desfac rama?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Sa zicem ca mi-o topeste din greseala, o sa primesc alta rama?

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca platesti, sigur... O sa primesti alta.