| existential a întrebat:

Intrebare de optica: am lentile de contact +0.5 si port ochelari care au si ei +0.5. Asta e acelasi lucru cu a avea ochelari cu dioptria +1? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i acelasi lucru.
Ca sa intelegi si tu, ca totul vine pe marimi.
Hai sa-ti dau un exemplu pe intelegerea ta:
daca tu porti masura 40 la picior si cumperi masura 42, cum crezi ca te vei simtii in pantofii atat de mari?

Cam acelasi lucru este si cu dioptriile lentilelor, fiecare lentila are o masura, fiindca uneori ochii nostru nu sunt egali!
masura ochelarilor cu + plus sunt numai pentru citit si scris, cele cu - minus sunt pentru departare.

Masura +0.50 este cea mai mica masura de lentile si in general nu este prescrisa, fiindca nu face cine stie ce diferenta, doar ajuta ochiul cand este obosit.

| Catrice a răspuns:

Ce logica laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca ai o paine scoasa din cuptor care are 40 de grade si o pui intr-un vas pe aragaz, la 100 de grade, inseamna ca vasul + painea vor avea 140 de grade?

| Floridori a răspuns:

Nu, nu este acelasi lucru, deoarece lumina nu se capteaza si percepe la fel printr-o lentila care este lipita de globul ocular si alta lentila care se afla la o anumita distanta de ochi.
De aceea, depinzand de diagnistic, dioptriile lentilelor de contact pot fi diferite fata de cele ale ochelarilor, iar combinatia dintre cele doua nu respecta formula matematica folosita de tine.

Daca ar fi sa renunti la lentile si sa porti doar ochelari, exista sanse mari ca dioptriile ochelarilor sa nu fie +1.
Iar daca ai renunta la ochelari si ai opta pentru lentile, din nou, dioptriile lentilelor nu cred ca ar fi +1.