| alexalex_4797 a întrebat:

Cum sa este mai bine sa faci exercitiile pentru masa musculara?
de ex:este mai bine sa faci 40repetari dimineata si 40 seara
Sau este mai bine sa faci 40repetari acum si 40repetari dupa o pauza de 3-4min?(ma intereseaza in special pentru biceps/triceps). Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| crouch a răspuns:

Depinde ce exercitii faci ( cu gantera, haltera, aparate, etc). nu face prea multe repetari (20 maxim). mai bine faci serii de 10 repetari cu pauze de 3-4 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU NU NU, TOTAL GRESIT. Pai incepem cu inceputul. Muschiul creste dupa ce ai facut exercitiul, atunci se reface dupa efortul depus si fibrele se maresc pentru a putea rezista la greutati mai mari( adica se mareste masa musculara). Tu ar trebui sa faci cu greutati de iti permint vreo 6 maxim 10 repetari, 4 serii. Bicepsul este un muschi mic asa ca fa 2 exercitii pentru el nu mai mult( exercitii diferite).