| Neimportant a întrebat:

Cum să fac un fumător să renunțe la fumat? Ce sfat i-aș putea oferi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

...ai putea apela la santajul emotional (gasesti exemple pe Google)... cu toate ca nu iti recomand sa o faci, chiar daca de multe ori dă rezultate destul de bune (pentru el, nu si pentru tine care ti-ai "pierdut"/consumat timpul).

Gandeste-te si la impactul psihologic pe care il are renuntarea la fumat... motiv pentru care poate este de preferat sa discuti cu un psiho-terapeut ca sa iti dea mai multe detalii pentru a-l putea ajuta pe amicul tau.

Iti doresc mult succes!
O seara placuta! happy

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poţi să-i cumperi o ţigară electronică:
- http://www.biocig.ro/
- http://www.etigararunway.ro/
- http://www.tigaraelectronica.ro/
- http://www.esmoke.ro/
Succes.

| bobby_7474 a răspuns:

Nu vei reusi cu nici un argument,sa-l convingi sa renunte la tigara,stiu din propria experienta,asta depinde doar de vointa respectivului,tr ceva acolo sus sa faca un clic si sa renunte singur si automat la tigara,absolut orice ai incerca nu-l va motiva, ba din potriva ar fuma mai mult, Asa ca tr sa te consolezi cu gindul acesta si sa astepti acel "CLIC"sa-i apara.

| FlorinDiablo a răspuns:

Pai i-ai putea spune ca daca mai fumeaza mult de coltu.Insa daca el n-are vointa sa se lase de fumat degeaba ii spui tu

| Rikudou a răspuns:

Nicotin.Sau daca nu vrei sa stie altcineva ca ai fumat vreodata pur si simplu da-ti peste mana cand pui mana pe tigara.Succes

| ZvT a răspuns:

Nu poţi, eu am incercat şi cea mai mare greşeală este să le spui efectele negative.

| adytza0700 a răspuns:

Nicorette e cel mai bun, si te scapa de acest viciiu
funda

| lenutza001 a răspuns:

Spune-i sa puie o tigara pe timp de noapte intr-o ceasca cu lapte si apoi sa incerce so bea.