| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a întrebat:

Cum sa ma opresc din tuse? 30 sec din 60 tusesc! tusesc pana simt ca imi vine inapoi, nu mai pot! am luat pastile si beau si ceaiuri dar tot nimic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Deci dupa cum spui ca tusesti cred ca e o tuse emetizanta, care e seaca fara a expectora ceva, poate dura chiar si 2-3saptamani. Nu ai spus ce pastile iei pentru ca nu poti lua orice si sa si treaca o astfel de tuse, ar trebui sa iei ceva pe baza de codeina ca sa calmeze tusea si sa te faca sa expectorezi sa se rupa tusea cum s-ar zice. Pana nu se rupe tot asa o sa tusesti, poti incerca picaturi de ambroxol va calma si te va ajuta sa expectorezi si plantusin, nu e cazul sa iei antibiotic decat daca faci febra si simti ca ai puroi in gat care te deranjeaza sau o infectie in gat datorata racelii netratate corespunzator. Tusea trebuie calmata nu sa iei antibiotic daca nu e cazul pentru ca vei deveni imun(a)la antibiotice si nu vor mai avea efect asupra organismului tau cand o sa ai intr-adevar nevoie de antibiotic. Mai sunt niste granule homeopate speciale pentru crizele de tuse la fiica mea merg foarte bine se numesc DROSERA, se iau 10granule fara sa le atingi cu mana cu capacul se dozeaza si le tii sub limba pana se topesc singure nu se mesteca sau inghit, nu mananci sau bei nimic inainte de a le lua si dupa aceea cu 15-30min pentru ca nu mai au efect. Eu cred ca astea o sa te ajute si pe tine. Sanatate! Si mai tine-ne la curent cu evolutia tusei.

| anka a răspuns:

@Krissy nu sunt de acord cu tine. Nu e bine sa iei antibiotice pentru orice. Augmentinul e un antibiotic foarte puternic si daca il iei des risti sa suferi in viitor. In primul rand iti distruge stomacul si ficatul, scade imunitatea plus ca organismul tinde sa se obisnuiasca atat de bine cu antibioticele incat la nevoie nu va mai raspunde pozitiv la nici un tratament.
@rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: toate celelalte sfaturi sunt foarte bune. Incearca mai mult tratament naturist. Stiu ca tusea e iritanta dar dureaza ceva pana scapi de ea.

| Tourniquet a răspuns:

Asa patesc si eu. du-te la medicul de familie si iti va da un antibiotic (mie numai asa imi trece tusea rea.) straight face cu antibioticul Augumentin. iti recomand sa iei sirop cu muguri d pin. iti va mai calma tusea, dar cel mai bine du-te la medicul de familie.

Multa sanatate,, rock se numeste acum Iron Maiden:X:Xdudette:X:X:''

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Infasoara o compresa sterila pe un creion si inmoai-o in albastru de metil. Casca gura mare si pune-o pe mama sa-ti scoata tot puroiul de acolo. Daca nu ai puroi... bea lapte caldut amestecat cu miere de albine si galbenus de ou.
Sanatate!

| mioara a răspuns:

Ia Ambroxol foarte bun de tuse.

| miauu a răspuns:

La farmacie este plantusin
iti calmeaza tusea
mai ia in gura pastile de decasept ca iti mai calmeaza
miere de albine

:*

| romanionu a răspuns:

Un control la medicul de familie ar fi indicat, dar totusi incearca sa iei si ceva tratament naturist, nu doar ceaiuri

| roxanaa a răspuns:

Pe mine m-a ajutat ceaiul de ceapa. Speli cepele, cu coaja cu tot, le fierbi bine, bine si bei. Ar mai fi sucul de ridiche neagra. Iei o ridiche neagra, scoti o parte din ea, pui zahar in mijloc si lasi 2 zile. E drept, mie ACC600 mi-a ajutat, dar combinat cu "metodele" de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum spui ar fi o tuse inecacioasa si seaca, s-ar putea sa fie traheita sau traheobronsita pentru care de obicei se prescrie antibiotice. Dar nu se recomanda folosirea antibioticelor la orice simpla raceala, pentru ca nu-si mai fac efectul cum trebuie cand vei avea nevoie de ele. In plus ele distrug anticorpii care asigura imunitatea organismului. Incearca sa inspiri pe nas nu pe gura, iar aerul pe care il inspiri sa fie cald. Da in clocot putina apa si incearca sa ispiri aburi cateva minute printr-o batista, ia si un sirop (sau miere) dar nu-l inghite total fa in asa fel incat "gatul sa ramana uns" metoda asta pe mine m-a calmat pe moment insa dupa cum spune micurutza daca persista mai mult trebuie ca tusea sa se rupa si cum sa se rupa daca-i seaca...cu un expectorant. Mai multe detalii sau variante de produse poti obtine de la farmacie/farmacista. A si incearca sa nu mai fumezi, daca este cazul. Daca nici asa nu reusesti du-te la medic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa`te de tigari happy

| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| RrreeallTtiiMee a răspuns:

Buna! Sunt de acord cu Anka,nu este bine sa iei antibioticept ca eu am luat si intr-adevar am de suferit,incearca lapte,miere si galbenus de ou,sau alte tratamente naturiste, si da stiu ca probabil nu mai esti racit deoarece ai pus intrebarea asta in februarie 2010, si suntem deja in aprilie 2011. Oricum bafta daca mai racestilaughing

| Cory_Corina_1974 a răspuns:

Cand o tuse persista, s-ar putea sa ai bronsita astmatica.Eu m-am tot tratat dupa ureche si tot la medic am ajuns, pana s-a constat ca eram alergica si am facut un tratament de lunga durata cu bronchovaxom asa ca nu va mai tratati dupa ureche cand tusea persista nu toate organismele sunt la fel, am facut vreo 2 ani vaccinuri si dupa,.,. tratament

| cioanca a răspuns:

Pai sti ce sa faci sa iti faci ceai de ceapa si o sa iti treca sigur nu glumesc daca vrei ma asculti daca nu nu

| Tronyx a răspuns:

Ca sa nu mai tusesti bea o limonada (o facu cu apa, zahar si o lamaie) sa mananci fructe (portocale) si sa mergi la farmacie sa iti iei un tub de vitamana C efervescente sunt cele mai bune o sa te simti mai bine
Sper ca te-am ajutat big grin

| maite_4440 a răspuns:

Mierea este cel mai bun medicament pentru tuse. eu am tusit 3 luni de zile nu stiam ce sa mai iau ce sa mai fac.cum am incercat cu miere gata tusea

| Deliadelința a răspuns:

Miere cu sortisoara o ligurita pe zii

| BreahnaAndreea a răspuns:

Bine, nu am ajuns la astfel de crize, dar eu de cum ince sa simt ca e ceva in neregula cu gitul, iau deodata Isla mint. Sunt pe baza de nu stiu ce lichen si sunt cu adevarat foarte eficiente. Incearca si o sa vezi cum de la primele comprimare te vei simti deja mai bine.