| Sara2 a întrebat:

Va rog sa ma ajuati, vreau si eu un sirop de tuse bun, de vreo 5 zile tusesc continuu am luat sirop humex si nu e bun, am inceput sa tusesc de 5-6 ori la rand pana aproape simt k imi vine sa vomit va rog sa ma ajutati cu un sfat, si beau si multe ceaiuri calde si nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Tusea nu trece in cateva zile. Chiar si cu un tratament potrivit tot te va tine vreo 10 zile - vorbesc din experienta. Eu as spune sa mergi la medic dar cum e duminica, cel mai bine e sa mergi la farmacie si sa vorbesti cu farmacista de acolo. Ii explici cum te simti si ce ai mai luat pentru asta si ea te va indruma cel mai bine. Poti cere si pastile pentru gat, eu am luat Trachisan. Sau poti lua sirop Plantusin de la plafar (cred ca gasesti si la farmacie) e din plante si e foarte bun, dar consumi cam doua sticlute pana iti trece tusea.
Taie o lamaie felii si fierbe-o in 300ml de apa. Indulceste ceaiul si bea-l cu inghitituri mici dar ai grija sa nu fie fierbinte. Iti mai poti face un ceai de sunatoare, care e si el bun pentru calmarea tusei. Multa sanatate!

auran
| auran a răspuns:

Fa-ti un ceai din foi de ceapa (acea camasuta care inveleste ceapa) si foi de usturoi - bea cate 3 cestute pe zi (neindulcit si usor caldut)

| miky_5469 a răspuns:

S-ar putea sa tusesti pe un fond alergic asa ca te sfatuiesc sa iei aierius o tableta seara inainte de culcare, iar ca sirop calmant sa iei mucosolvant. Poti sa iei aerius si la pranz ( vezi ca iti da un pic de somnolenta), mai incearca sa iti pui si picaturi in nas chiar daca nu esti infundat! Sanatate si ai sa vezi ca o sa fie bine dupa ce vei lua aeriusul!

kratos
| kratos a răspuns:

Lapte fierbinte cu miere te va ajuta foarte bine.

| eni a răspuns:

Ceai din scai vanat.Sirop de tusa muguri de pin si propolis.

| StarDust a răspuns:

Si bixtonim e bun happy pe mine ma ajuta cand eram racita cobza. sper sa fie folositor. uite maine de dimineata te duci la farmacie si o intrebi pe tanti aia care din astea este cel mai bun.trebuie sa stie

| jo a răspuns:

Te rog, lasa leacurile si tratamentele recomandate aici si du-te la medicul de familie. Poate sa fie raceala, poate sa fie alergie, poate sa fie cauzata de o afectiune a inimii. Nu risca sa faci complicatii de la atata lucru. Numai medicul stie ce iti trebuie, dupa ce te consulta.

| turist a răspuns:

Plantusin! seara poti sa-ti pui o "compresa" cu sare calda
Sanatate!

| YLLL a răspuns:

Mucosin.
Sau coldrex pus in ceai cald; d
mai demuult cand eram racita mama incalzea ceai de musetel si ma punea sa stau aclo la aburi cu un prosop pe caplaughing
asa binee mi se desfunda nasuulaughing

| zemantex a răspuns:

Sirop de patlagina sau un gen de shake cu ou si lapte fiebinte. se numea shodou parca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bronhexim sau Ambroxol luam eu cand aveam probleme cu tusea. Sper sa te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sirop de castane sau zeama de la o ridiche neagra cu putina miere sau zahar.laptele nu este bun pentru ca mareste mucozitatile iar maine mergi cat mai repede la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. uitam, sau o infuzie usoara de cimbru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA. Incearca BRONHEXIM picaturi o sa scapi de tuse ...pe bune...

| iulia23 a răspuns:

E f bun pentru tuse ceai facut din foi de ceapa, dar e rau la gust. iti trece f repede. mi-e mi-a trecut dupa cateva ceaiuri.

| aanila a răspuns:

Buna, in sarcina pentru ca eram restrictionata in folosirea produselor de raceala am incercat de la plafar siropul de pin, platagina si combinat cu rezultate rapide. ia si niste propolis si o sa vezi ca iti trece repede si iti intareste si sistemul imunitar. poti sa incerci si o reteta de la bunica: (sodau) bati un ou, adaugu o cada de lapte fierbinte si 1-2 linguri de miere, sanatos si delicios...