| Afagdsba a întrebat:

Cum sa nu mai transpir la picioare? Port ciorapi de bumbac si adidasii sunt spalati. Doar ca ma deranjeaza transpiratia la picioare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Formol 10%. Este o solutie incercata pe mine. Te ajuta sa nu transpiri cateva luni. Apoi dai iarasi. Daca vezi ca se usuca picioarele dai cu crema hidratatnta. http://bit.ly/2GisdLI

| Deserth a răspuns:

Singura solutie este sa umbli descult, ca indienii. Funda?

| Simonasimona1992 a răspuns:

Dermatolog ca sa rezolvi problema pe termen lung
Acid boric (e un praf. gasesti la farmacie) pe care il pui in pantofi -ca sa rezolvi pe termen scurt

| davedavedave93 a răspuns:

Ne confruntăm des cu această problemă, mulți dintre noi. La mine a funcționat spălatul picioarelor cu apă rece. Nu rece precum gheața dar nici călâie. Undeva între 5-10-15 grade Celsius. (Cât de rece poți să suporți fără să fie dureros, e ok). Prima spălare cu apă rece e destul de nasoală însă corpul se obișnuiește după primele 3-4-5 spălări și nu vei mai avea acea senzație puternică de disconfort pe care o să o ai prima oară.
După ce ai făcut asta, fii atent la câtă sare consumi. E posibil să consumi sărat, prea sărat și asta poate cauza transpirație excesivă.

Știința din spate: Apa rece oferă un masaj puternic și crește cantitatea de sânge care se îndreaptă într-acolo.

Extra: Există niște pudre care se dau pe picioare, după spălare. Le găsești la farmacie. De asemenea există și o soluție care se pulverizează pe suprafața interioară a încălțămintei. Eu am folosit cu succes chiar și deodorantul normal, pe care l-am pulverizat în interiorul încălțămintei.

SFAT: Transpirația este ceva normal. Dacă însă este excesivă și creează disconfort atunci ia măsurile cât mai puțin invazive. Adică, încearcă să nu te arunci din prima pe pastile și alte lucruri care ți-ar putea cauza alte probleme. Dacă este o situație excesiv de problematică, care îți creează un disconfort foarte accentuat, adresează-te medicului de familie și cere o opinie medicală. Mult succes! happy