| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Cum sa o conving pe mama sa-mi cumpere aparat dentar? Nu vrea sub pretextul ca "dintii tai sunt asa cum sunt". Dar eu nu ma simt bine, mi e rusine sa ambesc normal si sa deschid gura. Si nu e problema doar intr-un dinte, care nu se vede. Am cu 1incisiv mai putin pentru ca o asistenta a gresit dintele care trebuia scos, de aici toti dintii mei sau rarit considerabil.In parte de sus un canin a crescut stramb si l-a impins pe celalalt. Ce pot sa zic, imi urasc dantura. Ce argumente pot sa-i dau mamei? Mai ales ca am vazut ca la unele clinici e posibila platirea in rate, ceea ce e mai convenabil pentru familia noastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ashdglsdk a răspuns:

E datoria ei sa-ti puna aparat dentar. Spune-i ca te deprima foarte tare, exagereaza daca e nevoie. Explica-i ca atunci cand vei fi adult probabil nu iti vei mai putea repara dintii asa de bine ca acum, deci trebuie sa-ti pui aparat cat mai repede caci altfel vei putea ramane cu complexul acesta toata viata, mai ales ca e si vina acelei asistente, deci de ce sa nu rezolvi o greseala? Da-i exemple de alti copii/adolescenti care au aparat dentar si aveau dinti chiar mai buni decat ai tai. Eu zic ca daca ii explici cat de mult te deranjeaza o sa fie de acord, e la fel ca orice alta problema de sanatate, daca aveai nevoie de ochelari iti mai spunea ca ochii tai 'sunt asa cum sunt'? Poti spune si ca te dor/te deranjeaza cand mananci. Succes!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare ca ar fi ceva pentru care sa fie nevoie s-o convingi ca doar nu-ti pui silicoane sau iti faci vreun tattuaj sau pierce. laughing Mi se pare ceva complet normal ca vrei sa-ti rezolvi dintii. Du-te la ea si discuta ca te deranjeaza si vrei sa schimbi asta + faza cu ratele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici tu nici maicata nu hotarati daca ai sau nu nevoie de aparat ci un dentist asa ce mergi la control

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Posibil ca dentistul sa o trimita la psiholog...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugereaza-i sa mergeti la un dentist.El îi va spune cu siguranta ca trebuie sa-ti puna si atunci nu va putea sa refuze

| annempx a răspuns:

Explica-i ca este grav (pentru ca din cate ai spus tu pare grav) si spune-i ca (,) chiar ai nevoie de aparat, ca nu te simti bine etc.

| PIPER23 a răspuns:

Suna usor ciudat, sa iti convingi mama sa faca ceva in privinta sanatatii tale. Caci faptul ca ai o problema dentara, nu e ceva de trecut cu vederea. Ea ar trebui sa constientizeze ca esti intr'o situatie destul de delicata, dintii avand un impact deosebit in societate, mai inainte de asta, e important pentru tine sa fii naturala si sa poti zambi.

Explica'i mamei tale ca esti deranjata de problema ta, si ca nu este ceva de tolerat. Incearca sa te documentezi in privinta aparatelor dentare, a preturilor si a calitatii, ca sa o poti pune totodata si pe mama ta la curent.

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Spune-i ca lumea are alta parere decat ea, ca lumea este rea si mai devreme sau mai tarziu se va gasi cineva sa faca haz pe tema asta.
Spune-i ca daca nu iti pui acum, atunci cand vei mai creste o sa fie mult mai greu sa ii repari.

| utilizatorcim a răspuns:

Un apart dentar e extrem de scump. Și nu e ca și cum ți-l pui și gata îl ai. trebuie să mergi la medic foarte des și sunt multe cheltuieli la mijloc. Poate ai tăi nu dispun acum de atâția bani.
Mai bine mai suporți puțin și când o să ai tu banii tăi o să-ți pui. Nu-i niciodată prea târziu.

| Adry05 a răspuns (pentru utilizatorcim):

BA da, cu cat ti-l pui mai tarziu cu atat se indreapta dintii mei greu si trebuie tinut mai mult, nu vorbi aiurea.
Aparatul fix costa undeva in jur de 2000 de lei daca nu ma insel, cam pe aici variaza pretul. Trebuie mers cu el la strans o data sau de 2 ori pe luna iar o sedinta de genul e cam 50 sau 100 de lei. Nu e o avere si merita efortul mai ales ca la ea e o problema destul de grava.