| Andreea14Bianca a întrebat:

Cum sa scap de herpes? ieri seara am mancat carne de porc, si apoi noaptea a inceput sa ma doara ficatul. Dimineata m-am trezit cu herpes. Cum sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maria_5356 a răspuns:

Gălbenelele sunt recunoscute pentru proprietăţile lor cicatrizante, antiseptice şi antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumătate. Alifia se poate cumpăra de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparată şi în casă.

Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de gălbenele, cu tulpină cu tot, care se spală şi se taie mărunt. După aceea, doi pumni de plantă se pun în 500 g de grăsime topită.

Timp de 20 de minute, se amestecă în oală cu o lingură de lemn, la foc domol. După 12 ore, amestecul se reîncălzeşte şi se strecoară printr-un tifon.

Se pune într-un borcan de sticlă şi se ţine la frigider. Alifia nu trebuie utilizată mai mult de un an, deoarece îşi pierde din proprietăţi.

sau

Un alt remediu natural care şi-a dovedit eficienţa în tratarea herpesului este usturoiul. Datorită proprietăţilor sale antioxidante, usturoiul este recomandat chiar după apariţia primelor erupţii.

Căţelul de usturoi se taie în două şi se presează pe zona afectată, pentru ca substanţele active să-şi facă efectul în cel mai scurt timp.

Chiar dacă usturimea se accentuează, este bine să nu îndepărtezi usturoiul. Se poate aplica un căţel de usturoi de trei ori pe zi,
ultima aplicare fiind recomandată înainte de culcare.

sau

Din cauza localizării herpesului pe buze sau în jurul gurii, există tendinţa de a umezi leziunile, ceea ce duce la creşterea în intensitate a durerii şi la întârzierea formării crustei.

Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai făcut dintr-un amestec de frunze de urzică, de pătlagină şi de flori de rozmarin.

Astfel, după ce plantele se mărunţesc, se pune o lingură de amestec în 250 ml de apă fiartă. Se beau două căni de ceai pe zi, până ce simptomele dispar.

AVERTISMENT!
Nu aplica pe vezicule spirt medicinal, unguente cu antibiotic, iod sau rivanol, deoarece usucă excesiv erupţiile cutanate.Nu rupe crusta cu dinţii, deoarece întârzii vindecarea.

Bea un ceai din trei-fraţi-pătaţi, deoarece curăţă sângele de toxine. Prepară o infuzie din echinacea şi bea din ea trei căni pe zi. Aceasta este una dintre cele mai cunoscute plante cu efecte imunostimulatoare şi antivirale, care împiedică răspândirea virusului herpetic.

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Probabil colecistul(fierea) te-a durut nu ficatul. Evita carnea de porc daca ai astfel de probleme, sa nu faci vreo colica biliara. Daca mai apar dureri poti lua nospa.
Pentru herpes, cumpara de la farmacie Herpes stop unguent care are efect foarte bun.

| DeeaLove08 a răspuns:

Eu zic sa lasi metodele naturale ca nu te ajuta cu nimic! ia-ti herpestop sau aciclovir( sunt unguente) de la farmacie( costa in jur de 5 lei) si intr-o zi, maxim 2 iti trece!

| stillhartu a răspuns:

Trebuie sa stii ca faza cu pasta de dinti pe herpes nu prea tine. Cel mai bine e sa dai fuga la o farmacie non-stop si sa cumperi Aciclovir crema si apoi sa pui pe herpes crema. Nu costa foarte mult (in jur de la 5 lei) si este foarte bun.

| stillhartu a răspuns:

Foarte tare! Lumea devine din ce in ce mai corecta. A primit raspuns castigator pentru ca a stiut sa folosesca google. Foarte tare! Maria, macar ai citit ceva din copy-paste-ul tau?

| StilSanatos a răspuns:

Crema aciclovir, e buna pentru herpes, o gasesti la farmacie