| AMDRACI a întrebat:

Cum scap de carceii de la picior?/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pana ajungi sa faci ce zice Legiuitoarea, incearca cele trei metode :
* - la primul semn de crampe musculare, ciupeste zona dintre buza superioara si nas, mentinand aceasta presiune constanta timp de 30 de secunde si chiar mai mult daca este necesar. Durerea ar trebui sa dispara si muchii sa se relaxeze la cateva secunde de la ciupitura--- cica, metoda este confirmata de catre atletii profesionisti( vezi sursa : http://www.thirdage.com/bones/leg-cramps-keep-a-stiff-upper-lip)
* - masajul zonei care intensifica fluxul sanguin in zona afectata
*- aplica comprese calde sau reci pe zona musculara contractata

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o lipsă de calciu, magneziu și zinc.
Fă niște analize de sânge.
La farmacie se găsește un produs care chiar așa îi spune, Anticârcei.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! si eu ma confrunt cu asa ceva, si chiar am intrebat medicul de fam, si mi-a recomandat pliculete de magneziu, sunt cam scumpe, dar vad ca au efect, acum eu nu zic sa iti cumperi, dar te poti adresa medicului de fam...papawave

| DulceCaLamaia a răspuns:

Dai cu putina alifie si astepti sa treaca.