| Irina19wjw a întrebat:

Cum scap de gandurile obsesiv compulsive? Am un gând care mă macină groaznic. Eu am o pisică și am in gând mereu sa o ranesc sau sa o fac sa sufere dar eu practic nu vreau asta și nu as putea face asta. Dar mi-e frica ca intr-o zi lucrurile o sa scape de sub control și chiar o voi face. Dacă a mai trecut cineva prin asta am nevoie de un sfat cum sa trec peste gândurile astea. Merg și la psiholog dar parca e pe alta planeta nu ma ajuta cu nimic, parca nu ma înțelege. Nu știu ce sa fac, cred ca înnebunesc, la psihiatru nu vreau sa merg sa ma indop cu pastile, as vrea ca gandurile astea sa treaca de la sine, aș da pisicuța spre adopție de frică să nu îi fac ceva, eu iubesc animalele nu am avut niciodată astfel de gânduri dar de vreo lună gândul ăsta ma macină groaznic. Dacă trece cineva prin asta sau a mai trecut m-ar ajutat enorm sa primesc niște sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Ai ură pe pisică din cauza vieții pe care o duci.

| anonim3247 a răspuns:

Ai trecut de faza cu psihologul, acum ești de mers să stai undeva o perioadă.