| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Problema mea a inceput acum ceva timp. Citisem pe net din senin despre tulburarea obsesiv compulsiva. După un timp am inceput sa am impresia ca si eu am aceasta tulburare. Ma gândeam ca daca o sa imi imaginez ca o sa imi omor părinții, si dupa chiar începeam să imi imaginez asta si imi era frica sa nu fac cu adevărat. După ma gândeam ca daca o sa imi imaginez ca ii fsc rau câineluo meu, si dupa chiar imi imaginam asta. Asa am inceput sa am gânduri din astea mereu. Mereu imi vine cate un gand, daca o sa urăște omul asta, si dupa aveam impresia ca, chiar il urăsc. Ma sperie foarte mult gândurile astea. Imi e frica sa nu ajung sa fiu schizofrenica sau nebună. Daca citesc simptomele schizofrenie dupa am impresia ca le am si eu. Incepe sa imi fie frica de mine, am vorbit cu mai multi psihologi online, dar nici unul nu m-a liniștit. Imi e frica sa nu înnebunesc. Toată treaba asta a inceput in urma cu 3 luni dupa ce m-am despărțit de persoana iubita. Imi e frica de fiecare actiune a mea, ma gandesc si in acest moment ca e posibil sa fiu nebuna, ca, gandurile mele nu sunt bune. Ce in recomandați sa fac? Nu am disponibilitatea acum de a merge la psiholog.

1 răspuns:
| HeillÓðinn a răspuns:

Ave!

In momentul in care constientizezi anumite lucruri n-ai cum sa te regasesti in ele. Presupunand ca esti inca la pubertate lasa timpul sa treaca. Multe lucruri pot fi combatute si fara psiholog insa pentru asta este nevoie de un pic de organizare. Din studiu individual consider ca tot ce nu-i de domeniul psihiatriei poate fi vindecabil prin anumite gesturi, prin autoprogramare si prin anumite teluri.

Tulburarea obsesiv-compulsiva, mai ales acum, la inceputuri este ceva cu totul vindecabil. Incearca doar sa nu fii mediocra, nu te ineca in mediocritate si nu te uita inapoi. Sa fiu cat mai pragmatic ai nevoie de extaz in viata ta.

Extazul este starea traita de mistici, acea stare de contemplare profunda, insotita de suspendarea sensibilitatii si functiilor motrice, o activitate intelectuala extrema, increderea si concentrarea pe o idee. Un fanatism al mintii, ce poate sa nu faca parte din domeniul ideologic, trebuind sa respingi toate minciunile si iluziile, mai ales cele ideologice egalitriste.

Cum poti obtine extazul? In tot ceea ce-ti aduce placere, insa totul plecand de la atentie ti-as sugera sa folosesti o straveche practica pagana si anume meditatia, acompaniata de yoga. Nu trebuie s-o faci pentru ca este "bine", trebuie s-o simti. Nu ma intereseaza orientarile tale religioase, acesta este drumul spre vindecare. (desigur, acompaniat de altele)

Fa-ti 5 minute pe zi negandind la nimic si concentrandu-te total pe nimic. Sa nu crezi ca asta te va ajuta doar sa scapi de anumite ganduri, insa te va ajuta sa te concentrezi pe un anumit lucru intr-un anumit timp. De exemplu un subiect ce te intereseaza la scoala, insa din cauza gandurilor nedesmierdante nu te poti concentra.

Asta te va ajuta clar, si incearca tu sa te concentrezi in orice moment pe prezent. Fa cat mai mult sport si vezi Maretia in Intuneric. Exploreaza-ti toate partile, atat cele intunecate cat si cele luminate (gaseste-ti un Etos ce nu te tine pe loc, ci te exploateaza, constienta fiind de acest lucru)
De asemenea dezvolta-ti setea de cunoastere, citeste cat mai mult domeniul preferat, si de vrei dezvoltare personala cat si spirituala. Iarasi, nu ramane in mediocritate, pune toate metodele ce le afli in practica si nu te lasa descurajata.
Iti poti de asemenea forma o mantra precum "Totul este perfect in lumea mea!", fa-o potrivita pentru tine si fa-o persoanla. Fara negatie precum "Nu mai sunt anxios!" sau lucuri la timpul viitor "Totul va fi bine!", Universul neconcepand aceste lucruri. "Anxietatea dispare in cele mai favorabile moduri pentru mine!"; "Totul este bine!" ar fi 2 inlocuiri potrivite. Repeta mantra aleasa si formulata de tine de 300, 400 de ori, repet-o de cate ori ai ocazia. Pare greu si asa este dar gandeste-te ca gandesti la lucruri negative de mult mai multe ori.

Din ce observ starile tale sunt acompaniate de un inceput de paranoia (nu citi asta si te crede paranoica de-a dreptul) supranumita "boala secolului XXI" caci acum exista in toti oamenii moderni o farama. (inainte erau cazuri restranse, dar involutia a adus aici)

Pentru a scapa de asta pune-ti intrebari, pune-ti intrebarea:
"De ce gandesc eu asa, iar ceilalti nu?"

Constientizeaza-ti starile si incearca sa le intelegi. Poarta discutii cu persoane placute carora sa-ti spui problemele (persoane care vor sa-ti auda problemele), persoane care mai mult decat probabil nu vor gandi ceea ce gandesti tu, demonstrandu-ti ca este posibil sa nu gandesti asa.