| AndreeaShrott a întrebat:

Cum scap de tartru(acasa)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate nu se poate scapa de tartru decat cu ajutorul aparatelor ultrasonice pe care le folosesc stomatologii.
http://www.i-medic.ro/......ii-dentare

| Neylin a răspuns:

POTI scapa de tartru acasa...cu bicarbonat(da..bicarbonatul folosit si la prajituri). Eu stiam ca sarea si bicarbonatul albesc dintii(si asa e).
In vara ma gandeam sa-mi fac detartraj, insa a vorbit mama cu o doctorita si i-a spus ca nu e deloc bine si ca o sa-mi stric dintii si ca mai bine ma clatesc in fiecare seara cu un pahar de apa in care am dizolvat o lingurita de bicarbonat.
Eu am facut chiar mai mult..adica ma spal de foarte mult timp cu bicarbonat in loc de pasta de dinti si(cand am timp) tin in gura apa cu bicarbonat (pana ma plictisesc de el). La mine a mers 100%..adica m-am tezit chiar acum doua seri cu o bucatica de tartru in gura, iar astazi cand am ajuns acasa mi-a mai cazut una(mi-a mai cazut si la vreo doua saptamani dupa ce am inceput "cura" cu bicarbonat, insa dupa asta nu prea am mai avut eu timp sa ma tin de ea..acum cand am reluat-o a inceput iar sa-mi cada).

| William a răspuns:

Chemi un stomatolog la tine daca nu vrei sa te duci tu la el.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu poti scapa de tartru acasa.Doar daca te speli de sute de ori pe dinti intr-o singura zi, dar nici atunci.Doar medicul stomatolog de poate scapa de tartru, insa, ai grija ca apoi, sa mentii o igiena adecvata dintilor. Daca mergi la stomatolog iar apoi nu te speli pe dinti cu lunile, fii sigur ca nu ai rezolvat nimic.Totusi,incearca cu bicarbonat de sodiu.Am auzit ca albeste dintii si este foarte bun pentru carii. Poate este bun si pentru tartruhappy.