| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de ticuri nervoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te autocontrolezi si-ti impui sa nu le mai faci.

| sierra1 a răspuns:

Primul pas ar fi să le identifici apoi să le conștientizezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu meditație Zen.
Cu training autogen metoda Luthe - Schultz.
Cu metoda Coue.
Cu auto hipnoză.
Cu rugăciuni însoțite de mătănii dacă ești religioasă.
Să cauți cauza nervozității și să o elimini.

| Donsavas a răspuns:

Stresul e la orice pas astăzi si daca nu te poti controla, n ai de ales decat sa te tratezi. Consulta un psihiatru!

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Ticurile nervoase pornesc de la stres.Rezolva partea cu stresul, si incearca intr-adevar, sa te abtii sa faci ticurile.Fii mai relaxat, asculta o muzica buna, sau fa ceva o mare parte din timp care te relaxeaza.

| StoianMario1990 a răspuns:

Ticurile nervoase pot fi semne ale tulurarii obsesiv-compulsive sau ale unui sindrom care afecteaza creierul.Din punctul meu de vedere daca nu le poti controla trebuie sa vizitezi un psiholog sau eventual un medic.

| florinwolf03 a răspuns:

Si eu am avut ticuri nervoase..scoteam sunete ciudate, dădeam din cap, etc.le am avut pana pe la 16 ani..acum am aproape 18. ele au încetat de la sine. poate mai am cate un tic nervos dar foarte rar..deci se pare ca dupa o anumita varsta creierul se maturizează si poate controla ticul..totuși incearca sa te joci pe telefon..sau sa te uiti la ceva amuzant ..totul ca sa elimine stresul..multă baftă si sanatate! Funda?