| Sufletel92 a întrebat:

Cum scap de un punct negru de sub piele? E dureros daca il scot si ramane semn. fundita!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

La cabinetele cosmetice, cosurile si punctele negre se scot dupa ce in prealabi s-a stat cu fata deasupra unei bai de aburi, pentru a se inmuia pielea si pentru a se dilata porii. Apoi cu degetele infasurate in pansament steril se executa presiune asupra punctelor negre si ale cosurilor. Dupa aceea se tamponeaza locul cu putina apa oxigenata, pentru dezinfectare.

3 răspunsuri:
| Choco a răspuns:

Eu am avut puncte negre sub piele mai multe. mi le-a scos mama cu o batista apoi m`am facut cu crema. dar nu mi-au ramas urme

| B3belusha a răspuns:

Iti poti scoate puncetele negre cu ajutorul cre, mei exfoliante de la Nivea, Clear skin. Apoi dupe te clatesti bine de tot si te dai cu o crema hranitoare. Urmatoarea zi daca nu o sa dispara de tot punctele negre macar nu o sa mia fie asa mari, iar deja de a a 2 folosire esti fresh big grin
Succeswinking