| Maryuk해바라기 a întrebat:

Cum scap definitiv de oxiuri si care sunt complicatiile care pot aparea de la acesti paraziti? Cine sti cum se face o deparazitare si detoxifiere a organismului? Fundita! sad sad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENTĂ la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu zic sa nu risti...nu uita ca exista si un medic specialist.

| CautNume a răspuns:

Te duci la medic.