| teotza a întrebat:

Cum scapi de mirosul neplacut al pantofilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând trebuie să cumperi pantofi de calitate, din piele naturală și purtarea de ciorapi de bumbac 100%, nu contrafăcuți deoarece sunt purtători de ciuperci de piele și unghii.
La prima încălțare dai din abundență cu un spray fixativ de păr, el formează o peliculă de protecție. Te încalți după 20-30 de minute.
Pa, pa.

| cristi202 a răspuns:

Spalindu-i. Si pe dinauntru, si pe dinafara. Si picioarele trebuie mai des spalate.

| BRG a răspuns:

Bună poti scăpa de mirosul pantofilor dacă î i dai cu sprey de picioare de la avon sau oriflame, si cu pudră de picioare atît în pantofi cît si pe tălpile tale si între degete după ce te speli. Și o să vezi ce mișto o să ti miroasă picioarele si pantofii.

| costis a răspuns:

Depinde de materialul de pe talpa. Anumite materiale textile dau mirosuri super. Eu am purtat in ultimul timp doua perechi, ambele din piele, dar una cu un material textil pe talpa, care put; cealalta pereche are miros normal, ca orice pantof, desi cred ca i-am exploatat mai mult.

| CarmenR a răspuns:

Solutia: pantofi din piele naturala plus spalat picioare in fiecare zi plus utilizarea unui deodorant pentru picioare.

| Minks a răspuns:

Te speli pe picioare happy

| Just4FunHD a răspuns:

Cumperi pantofi special facuti sa nu miroase gen cei de la geox.si eu aveam probleme de imi era mai mare rusinea sa merg undeva sa ma descalt si de cand am luat de la geox, numai bine ma simt acum. Si ii am de un an si nu miros deloc

Răspuns utilizator avertizat
| teotza explică:

Cred ca sunt de un material prost pentru ca ma spal de 3 ori pe zi pe picioare si i-am spalt si pe ei. Problema e ca picioarele mele nu au nimic, in schimb dupa ce m-am incaltat mirosul se imprima si in ciorapi/sosete. Am auzit de la cineva ca trebuie sa ii dau cu spirt si nu stiu daca e bine.