| cici_6785 a întrebat:

Cum scapi de paduchi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii rogi frumos sa plece, ca n-ai cu ce sa-i tii. E recesiune si nu ai nici pentru tine laughing

17 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

O alternativa naturala cu ajutorul careia scapati de paduchi, este maioneza. Acoperiti scalpul si parul copilului cu un strat de maioneza, aplicati deasupra o punga si lasati-l astfel timp de jumatate de ora. Spalati parul cu sampon si apoi inlaturati lindinele cu un pieptene special pentru paduchi.
Lindan 1% sau Malathion 1%, comercializate sub forma de lotiune Prioderm, care duce la vindecare dupa o singura aplicare. Pentru ouale care sunt fixate la radacina firului de par, se aplica frectii cu acid acetic 5%. Se mai pot folosi si sampoanele: Hegor, Item, Parasidose, Pyreflor. Multa bafta si succes la indepartarea paduchilorwinking

| elena a răspuns:

Unde ai paduchi? Tratamentul nu este similar, ca si la paduchii de pe parul de pe cap.

auran
| auran a răspuns:

Cu gaz sau tunsa zero! iah deja ma manaca capul

cami
| cami a răspuns:

Ori tuns(a) la zero, ori cu gaz.

cami
| cami a răspuns:

Ori tuns(a) la zero, ori cu gaz.

| alma a răspuns:

Inprimul rind daca ai parul lung scurteaza-l nu trebuie neaparat la chelie, si cumpara de la farmacie o solutie speiala FILVIT(lotiunme). Succes

| ellai a răspuns:

Te tunzi la chelie(daca esti baiat merge)tongue, sau exista la farmacie niste sampoane speciale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa scapi de paduchi poti sa te tunzi mai scurt sau cu sampon special ori cu gaz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu gaz sau cu otet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BaGi capu in WC, si atunci sa vezi cum plec singurlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti scapa prin a te da cu un balsam care se gaseste la farmaci si dupa aceea cu otet ori cu gaz dar nu se mai gaseste sau nu am gasit eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite date cu **** in cap si se duc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopsestete si imd dupa ce te speli pe cao date cu un piepten

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu gaz si apoi sa te curete cineva care vede bine altfel nu scapi de ei cu nici un fel de sampon sau mai stiu eu ce remedii au mai gasit si astia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred dar iti da si dureri de cap am parul foarte lung nu pot sa ma tund am dat cu toate felurile de sampoane gaz nimic ce e de facut astept un raspuns e sfarsitu lumi cu asa ceva in cap in timpurile noastee

| D-Anna a răspuns:

Pentru elena la ce te referi tu aia-s latailaughing oh go on never mind.De paduchi cel mai bine scapi cu petrol ii naspa da-i cel mai bun sau mna la farmacie sunt ceva solutii care contin pentrol sau altele si alea-s bune sau daca-s prea scumpe atunci spray de mustelaughing serios.sau te tunzi de tot.

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup