| AlinutzaRouz a întrebat:

Cum se da primul ajutor in cazul in care cineva a cazut in apa( piscina, lac, etc), iar cand e scos nu respira si nu mai are puls?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 334499 a răspuns:

- Primul ajutor in cazul unei victime aproape inecata consta in administrarea de oxigen la nivel pulmonar, fara a agrava o potentiala leziune de coloana cervicala
- Daca victima nu respira, se va incepe imediat respiratia gura-la-gura; aceasta include si respiratia gura la gura efectuata in apa
- in timpul deplasarii catre mal a victimei se va asigura ventilatia la fiecare 5 secunde
- in cazul in care caile respiratorii sunt obstruate, se va efectua manevra Heimlich pentru dezobstructie, prin plasarea degetelor in forma de pumn la nivelul stomacului victimei si crearea unei presiuni la nivel abdominal; manevra se efectueaza pana la dezobstructia cailor aeriene
- compresiile toracice sunt dificil de efectuat in apa in cazul in care nu exista o suprafata plana, ele se vor efectua cand aceasta este disponibila
- odata ajunsi la mal, se va reevalua respiratia si circulatia pacientului (pulsul si bataile cardiace). In cazul in care pacientul prezinta respiratie si circulatie normale fara a exista suspiciune de leziune a coloanei cervicale, se va plasa pacientul in pozitie de siguranta (intins pe burta, bratele intinse la nivelul umerilor si indoite, capul intr-o parte si piciorul de aceeasi parte indoit in unghi drept de la nivelul bazinului) pentru a mentine caile aeriene libere si a asigura drenajul apei inghitite. Daca pacientul nu respira, se va incepe resuscitarea cardio-pulmonara (respiratie gura la gura si compresii toracice) pana la sosirea salvarii sau pana persoana incepe sa respire.
- prevenirea hipotermiei prin indepartarea hainelor ude si invelirea in paturi calde
- supravegherea pacientului pana la sosirea personalului medical autorizat.

6 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Ii se face respiratie gura la gura

| calubalan a răspuns:

Speram cu totii ca nu esti in fata unui caz concret si astepti raspunsul de aici...

| dadaina a răspuns:

Daca victima nu respira se face respiratie gura la gura si masaj cardiac extern cu compresiuni toracice pentru revenirea pulsului. Se declesteaza gura si se trage limba tinand capul pacientului inclinat pentru a elimina apa din plamani in cazul in care pacientul are plamanii umpluti cu apa. Daca pacientul nu respira, pentru respiratie gura la gura se aseaza pacientul pe o suprafata dura cu capul inclinat putin pe spate si picioarele pozitionate mai sus decat capul. Se tine pacientul de nas si se incepe manevra de respiratie artificiala prin suflarea aerului din plamanii salvatorului in gura pacientului. Daca respiratia artificiala e facuta corect se poate observa pieptul pacientului ca se ridica cativa cm. Se verifica pulsul si se continua cu respiratia artificiala. In cazul lipsei pulsului se incepe manevra de masaj cardiac. Salvatorul plaseaza o mana pe stern si preseaza cu putere sternul (insa cu grija sa nu se fractureze coastele). In cazul in care inima incepe sa bata se continua respiratia artificiala.

| AlexanderChristianFenty a răspuns:

Respiratie gura la gura, impulsuri pe piept, respiratie gura la nas...

| AlinutzaRouz explică:

laughing @calubalan, normal ca nu, vroiam doar sa stiu, unul din prietenii mei a ptit asta saptamana trecuta si vroiam doar sa stiu in caz de... sper totusi sa nu fie nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand inna cu amazing.