| Sonia822 a întrebat:

Cum se face analiza numita Coprocultură? Detalii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Blu3Li0n a răspuns:

Coprocultura, în termeni medicali ar însemna o analiză bacteriologică a materiilor fecale și poate identifica bacterii patogene implicate în unele gastroenterite cum ar fi Salmonella, Shigella, EPEC, etc. Rezultatul analizei se poate obține după încheierea etapelor de cultivare, izolare, identificare și antibiogramă (în maximum 5 zile lucrătoare).

Materiale necesare pentru efectuarea testului ar fi un recipient de colectare (coprorecoltor cu linguriță colectoare) cu mediu de transport, spatule de lemn, mănuși de latex.
Pentru coprocultură trebuie recoltată o probă de materii fecale de 5-10g introdusă în coprorecoltorul cu mediu de transport. Dacă scaunul este lichid, se vor recolta 5ml. Se recomandă să se aleagă o porțiune lichidă, mucoasă sau sangvinolentă, dacă există. Nu se colectează însă cantități mai mari de 10g, deoarece vor reduce șansele de izolare a bacteriilor patogene.