| RainbowColor a întrebat:

Cum se face deviatia de sept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se face sub anestezie generală, prin corecția septului.
Deviația de sept NU se tratează cu medicamente, ci este strict chirurgicală.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Poate fi congenitala sau poate aparea in urma unui traumatism al nasului.
http://www.i-medic.ro/boli/deviatia-de-sept-nazal

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deviatia de sept poate fi prezenta de la nastere, insa majoritatea cazurilor apar in urma unui traumatism.
La faza incipienta se poate trata cu medicamente. Daca nu, trebuie operatie chirugicala.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Daca deviatia de sept este minora exista posibilitatea ca pacientul sa nu manifeste niciun simptom happy, dar daca deviatia este severa pacientul va manifesta unul sau mai multe din urmatoarele simptome. :
• Obstructia uneia sau a ambelor fose nazale - cauzeaza insuficienta respiratorie si se manifesta mai pregnant cand pacientul sufera de raceala, de o infectie a tractului respirator superior sau alergii care determina inflamatia si ingustarea foselor nazale.
• Congestia nazala - cauzeaza rinoree.
• Sangerarile nazale - suprafata septului nazal poate deveni uscata, favorizand sangerarile nazale.
• Infectii frecvente sau recurente ale sinusurilor - pot fi rezultatul mucozitatilor blocate in cavitatile sinusale, determinand adesea dureri faciale si dureri de cap.
• Respiratie zgomotoasa in timpul somnului - apare frecvent la sugari si la copiii cu deviatie de sept.
O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am obtinut-o dupa ce am oprit cu fata mai multe obiecte contondente cum ar fi robinete, bate, bare de metal, o sticla de bere, etc. O singura data mi-a iesit de la pumni, respectivul chiar stia sa aplice un upercut ca la carte. A reusit sa imi sfarame si piramida nazala, dauna totala.

Nu iti recomand sa "iti faci" deviatie de sept!

| RainbowColor explică (pentru anonim_4396):

=]]]

| RainbowColor explică (pentru anonim_4396):

Cum ti-a trecut? :]]

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainbowColor):

Evitand scandalurile...

| onutza08 a răspuns:

Pai ori te nasti cu ea, ori in urma unei cazaturi, unui accident, etc