| .... a întrebat:

Cum se foloseste aloe vera. Am planta dar nu stiu cum sa o folosesc sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mai bine cumpara aleoe vera de la Forevere Living. Stiu ca pretul e mare in Romania (ca mai toate preturile) - calitatea este foarte buna - insa nu merita sa strici planta.

mariana
| mariana a răspuns:

Planta de aloe vera se foloseste doar daca are o vechime de minimum 3 ani si atunci se pot folosi frunzele, care se spala, se toaca, cu un cutit inox, se amesteca cu miere de albina si se consuma dupa cca 10 zile cand s-a macerat.
Frunzele de aloe se mai pot folosi pentru a te unge pe o plaga, pentru a se vindeca mai usor, se despica frunza si cu sucul din ea se unge.
Nu stiu ce varsta ai dar, se poate face si un macerat de vin rosu cu aloe vera si miere de albina, insa acest remediu se poate folosi doar de adulti. Daca ai peste 18 ani, poti sa-mi trimiti un mesaj si o sa-ti dau reteta.
Inainte de a folosi aloe vera pentru remediu, 5 zile planta nu se uda si tija pe care cresc frunzele nu se foloseste, fiind lemnoasa.
Multa sanatate.

mira
| mira a răspuns:

Soiul de aloe din Romania este toxic.Este afirmatia celebrului farmacist dr. Ovidiu Bojor.

| elena a răspuns:

Gelul care iese din frunzele de aloe este intrebuintat de mii de ani pentru ingrijirea tenului si cicatrizarea ranilor.
Procedeaza in felul urmator:
- se taie o bucatica de frunza de aloe, mai bine zis, se rupe,
- se spala bine cu apa,
- se extrage din ea putin gel,
- se aplica pe cosuri, dupa ce se curata bine fata,
- in caz de iritatie se opreste tratamenul.

| Mike66Danger a răspuns:

Aloe vera a fost inca de la inceput o planta foarte buna ce le oferea multora beneficii. Aloe vera este o planta ce poate sa te ajute in cazul in care esti bolnav. Iti dau cateva exemple: atunci cand ai febra, poti sa-ti faci un fel de suc de aloe vera cu putin lapte si sa-l folosesti drept compresa sau calmant; cand te doare stomacul, introdu in ceaiul de menta putina aloe vera (in cantitati reduse) si bea-l mai cald; cand te julesti la mana sau la picior poti folosi aloe vera ca sa iti calmeze durerea sau poate chiar sa o trateze. Si in uzul igienic poti folosi aloe vera (daca ai un storcator din acela pentru milkshake-uri adica blendere, poti sa amesteci lapte, aloe vera, zahar si branza dulce, apoi il vei folosi drept gel de dus). Mult succes!

| chivas21 a răspuns:

O desfaci in doua...sau o pisezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bune pentru rani, ajuta la vindecarea lor.