| 33dorina33 a întrebat:

Cum se foloseste glicerina boraxata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Badijonari locale cu cel putin 30 minute inainte de masa. Pe vremea cand am folosit asa ceva pentru copiii mei, pediatra imi spunea ca trebuie frecate bine bubitele acele albe, pana se curata si sa nu ma sperii daca da sangele; mi s-a parut barbar, dar asa am procedat. In ultimul timp am auzit ca nu prea se mai recomanda?! (glicerina boraxata)

6 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Glicerina boraxata este un atiseptic usor folosit de obicei in combaterea aftelor cavitatii bucale prin bandijonaj local.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Glicerina boraxata se administreaza la sugari mai ales cand folosesc tetina in exces! De obicei se badijoneaza (se unge) tetina cu glicerina boraxata si apoi se da sugarului biberonul. Aceasta manevra se face inainte de fiecare masa. "
http://forum.romedic.ro/......05306.html
In general glicerina boraxata este pentru badijonari ale locului afectat. Dar e bine sa intrebi un medic sau un farmacist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aplica pe afta iar dupa aceea se sterge pana curge sange caci daca curge sange ea se curata bine si dispare

| gogo_2559 a răspuns:

Se aplica pe afta si apoi se sterge bine pana curge sange atunci cand incepe sa curga sange faci incetisor si nu mai apesi daca aplici asa in continuare in fiecare zi o sa dispara!

| fulgeru a răspuns:

Se folseste de3-4-5 ori pe zi. la mai multe boli ca de ex > candida bucala, stomatita aftoasa, limbuta incarcata si stomatita. Atentie! NU CONFUNDATI bolile deoarece mai necesita completare cu alte tratamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a spus să-i pun pe suzetă sau cu compresă sterilă cu degetul săi pun pe limbă