| Raul199612 a întrebat:

Am fost la medicul de familie si mi-a dat Glicerină Boraxată cu Nistamină pentru că am alb pe limbă...
Ştie cineva cum se foloseste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O pui pe betisoare de urechi si te ungi bine de tot cu ea prin toata gura (pe limba, pe palat, pe gingii, pe interiorul obrajilor), iar apoi nu mananci si nu bei nimic 20-30 de minute. faci asta de 2-3 ori pe zi

| Raul199612 explică (pentru Brigaela):

Ung ca pe o cremă sau gen să curăţ o pată? Şi cam câtă pun pe beţişor?

| untu a răspuns (pentru Raul199612):

Unge-o ca pe o crema peste tot in gura!

| Brigaela a răspuns (pentru Raul199612):

Umezesti betisorul si atingi fiecare particica din interiorul gurii. umezesti betisorul din timp in timp.

| Raul199612 explică (pentru Brigaela):

Dar eu am probleme doar cu limba... nu cu toată gura sad

| Brigaela a răspuns (pentru Raul199612):

Da, dar Nistatin este un antimicotic, ceea ce inseamna ca medicul te-a diagnosticat cu o infectie cu ciuperci a limbii. Daca te vei da numai pe limba, ciupercile se vor muta pe zonele pe care nu te dai

Bula
| Bula a răspuns:

Albirea limbii indica probleme digestive la stomac.
Cauza ar trebui tratata, nu efectul.

| Raul199612 explică (pentru Bula):

Mi-a spus că am un Dezachilibru la digestie... De aia mi-a dat şi Linex big grin:

| Bula a răspuns (pentru Raul199612):

Pentru dezechilibru la digestie, curata-ti stomacul!
O zi nu mananci, doar bei ceai de musetel, fara zahar. Poti manca si mere razulite fin, fara coaja.
Dupa ce stomacul ti s-a golit si dezinfectat, poti incepe 1-2 zile de dieta (paine usor prajita, biscuiti neindulciti, orez bine fiert, eventual carne de pui fiert etc).

| AFR81 a răspuns:

Eu cand am afte, pun glicerina pe deget, apoi ung usor zona afectata.

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti un exudat faringian, s-ar putea sa fie candida sau alte probleme si sa tratezi dupa ureche cu ce zice medicul de familie. Dupa ce ai facut analiza si daca iese pozitiv la ceva, repeta-o si in alta parte, la laboratoare bune iar dupa mergi la medicul dermatolog, unul care il stii ca foarte bun din localitatea ta.