| hrdcore a întrebat:

Ce se intampla daca bei glicerina boraxata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Stiu ca are un gust dulceag, dar asta nu inseamna ca trebuie bauta. Glicerina boraxata este un dezinfectant bucal de uz extern si se utilizeaza ca antimicotic si antimicrobian in tratamentul aftelor bucale, stomatite, gingivite, sau infectii cu Candida. In mod normal, fiind folosita inclusiv la sugari pentru badijonari bucale, nu cred ca este toxica pentru organism, dar bauta in cantitati mari s-ar putea sa dea niste reactii adverse, gen greata, varsaturi, diaree. Iarta-ma ca iti spun, dar curiozitatea ta este cel putin ciudata.

mariana
| mariana a răspuns:

Glicerina boraxata se foloseste pentru badijonari in gura. Ea nu se bea pentru ca, nu este propriu zis de uz intern, insa nu cred ca este toxica din moment ce poti s-o folosesti pentru badijonare bucala. Posibil ca, de la glicerina se poate declansa o diaree, oricum nu este bine s-o bei. Daca ai facut acest lucru, opinia mea este sa mergi la medicul de familie pentru a-ti recomanda ce ai de facut.

| dhraqull a răspuns:

Pai sa ne zici dupa ce bei.Anunta-ne si pe noi, dude.

| hrdcore explică:

Intrebam si eu de curiozitate