| mehmet a întrebat:

Cum se manifesta cancerul penian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kh1ss esti sigur legat de informatia cu circumcizia? Eu stiam ca o vreme s-a considerat ca circumcizia este un factor de protectie, dar s-a concluzionat ca desi pare a avea un rol protector, circumcizia profilactica nu este recomandabila: The American Cancer Society has said that the suggestion that circumcision reduces penile cancer rates, were based on studies that were flawed because they failed to consider other factors that are now known to affect penile cancer risk. It concluded: "The current consensus of most experts is that circumcision should not be recommended as a prevention strategy for penile cancer."[8]

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu aparitia unui nodul, a unei ulceratii sau a unei zone indurate pe penis, eventual cu sangerari de la acest nivel.

| kh1ss a răspuns:

Cancerul de penis, o forma rara de cancer, este o afectiune in care celulele canceroase (maligne) se gasesc in pielea si in tesuturile penisului. Barbatii carora nu li s-a facut circumcizie la nastere ar putea avea un risc mai mare de a face ulterior cancer penian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cancerul penian se manifesta prin tumefieri sau bube cu scurgeri pe penis, iar in ultima faza este umflat si dureros. din pacate zic din proprie experienta, asta primavara fiindu-mi amputat penisul de la radacina asa ca sfatul este prezentarea imediata la medic daca apar simptome happy.