| deeaitzu a întrebat:

Cum se manifesta cancerul de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| adryana_6040 a răspuns:

In stadiile avansate ale cancerului de col uterin, pot fi prezente metastaze în abdomen, plămâni sau cu alte localizări. Simptomele pot fi
- pierderea apetitului
- scădere în greutate
- oboseală
- durere pelvină
- durere în spate
- durere în membrele inferioare
- un membru inferior umflat
- sângerare severă din vagin
- pierdere de urină sau fecale pin vagin
- fracturi osoase
Posbilitatea identificării modificărilor precanceroase prin testul Papanicolaou justifică efortul de screening pentru toate femeile. Cancerul de col uterin depistat precoce se poate trata fără afectarea fertilităţii. Testele Papanicolaou anormale in mod repetat impun suplimentarea investigaţiilor chiar în absenţa simptomelor. Diagnosticul cancerului de col uterin se pune prin efectuarea unei biopsii a colului uterin, care implică frecvent o colposcopie. Testul Papanicolaou este insuficient pentru diagnosticul cancerului de col uterin.
Aceste investigaţii sunt indicate în cazul unei displazii severe (CIN 3) confirmată prin biopsie. Pentru stadializarea clinică a cancerului de col uterin (cancerul cervical invaziv) se folosesc următoarele criterii:
- Examenul clinic (consultaţia ginecologică), care trebuie să includă:
- examenul cu valve şi tactul vaginal
- colposcopia
- curetajul endocolului (partea interioară a colului)
- histeroscopia
- cistoscopia
- proctoscopia
- urografia intravenoasă
- radiografia pulmonară şi a scheletului
- Conizaţia colului uterin
- Suspiciunea invaziei în vezica urinară sau rect trebuie confirmată histologic prin biopsie