| Solanoo a întrebat:

Cum se manifesta hepatita? Cea mai buna lamurire

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pusik a răspuns:

Ai pielea galbena, dureri in zona ficatului, sclere galbene[albul ochiului]Acestea sunt manifestarile evidente ale hepatitei.Probele sangvine sunt modificate.Se evidentieaza virusul hepatic in saliva si sange.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Definitie Afectiunile hepatice includ o larga varietate de boli ale ficatului. Ficatul este situat imediat sub cutia toracica in partea dreapta a abdomenului. Fara ficat nu am putea digera mancarea, absorbi substantele nutritive si nu am putea detoxifica organismul: practic nu am putea trai fara ficat. Afectiunile hepatice pot fi mostenite sau dobandite ca urmare a expunerii la substante chimice sau virusuri. Unele boli ale ficatului au un caracter temporar si se vindeca de la sine, in timp ce altele pot dura perioade lungi de timp si pot conduce la aparitia de complicatii redutabile. Simptome Semnele si simptomele afectiunilor hepatice includ: - Modificarea culorii pielii si a albului ochilor, care capata o nuanta galbuie (icter); - Dureri abdominale si marirea in volum a abdomenului; - Mancarimi ale pielii care nu raspund la tratament; - Urina se inchide la culoare; - Scaunul are o culoare alburie sau dimpotriva, este negru ca pacura; - Oboseala cronica; - Lipsa poftei de mancare.

| BGDs a răspuns:

Se poate manifesta in foarte multe feluri in functie de foarte multe aspecte, de la nesimptomatica pana la moarte. Banuiesc ca ce intrebi tu sunt simptomele care apar prima data in hepatita. Astea ar fi lipsa poftei de mancare, greata, oboseala fizica si psihica, stare generala proasta, dureri in dreptul ficatului,+/- febra, iar in stadiile mai avansate apare si icterul (coloratie a mucoaselor si apoi a tegumentelor in galben ). Partea proasta e ca niciunul dintre astea nu sunt specifice si nu apar mereu

| T3qUyLa a răspuns:

Ce fel de hepatita?