| iooonel a întrebat:

Am un prieten care are hepatita. Eu vreau sa ma feresc de el ca sa nu o i-au si eu hepatita. Dar va întreb asa sa stiu cum se manifesta hepatita, ce infectii, cum îti dai seama ca ai hepatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Hepatita nu se ia decat prin contact sexual neprotejat sau prin sange. Te feresti degeaba. Singura hepatita mai contagioasa este hepatita de tip A dar nici pe aia nu ai cum sa o iei daca respecti normele minime de igiena.

| TheFallen666 a răspuns:

Prietenul meu are cancer si este cel mai bun prieten al meu si niciodata nu am de gand sa ma feresc de el si nici hepatita nu se ia asa ca nu iti face griji

| deadlykiss a răspuns:

Pai el de ce nu e internat daca e bolnav? Ce fel de hepatita are? A, B, C?