| Lolirot a întrebat:

Cum se manifesta tumoarea pe creier? Stiu ca la inceput te doare capul din ce in ce mai tare apoi incepib sa ai ameteli. Mai e ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Pot aparea diverse simptome in functie de locul unde este localizata.
Adica dureri de cap,ameteli,tulburari de echilibru,vertij,fotofobie(te deranjeaza lumina),tulburari de sensibilitate,de auz,de vaz,hemipareze sau chiar paralizii,varsatura in jet matinala,fara greata,tulburari de gust,si mai multe altele,care nu-mi mai trec prin cap acum.
Tulburari de vorbire, incapacitatea de a articula cuvinte, incapacitatea de a intelege ce vorbesc altii.
Daca faci un tomograf se poate vedea.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptomele depind de localizarea leziunii in creier, si pot include : cefalee, crize epileptice, paralizii, amorteli, tulburari de vorbire, paralizii de nervi cranieni. Simptomele se accentueaza progresiv.
Tumorile cerebrale pot apare la orice varsta. Din acest motiv, orice om are un anumit risc pentru tumori cerebrale la orice varsta. Copiii cu varsta de mai putin de 2 ani si batranii au un risc particular de a dezvolta tumori cerebrale, care le-ar scurta semnificativ viata. Interesant este ca, tipurile de tumori dezvoltate pe diferite grupe de varsta variaza foarte mult. De exemplu, glioblastomul (o tumora cu malignitatea ridicata) are incidenta cea mai mare la batrani, in timp ce meduloblastomul este mai frecvent la copii. Amandoua tipurile de tumora pot cauza decesul, dar se comporta clinic foarte diferit.
http://www.i-medic.ro/boli/tumori-cerebrale

| misu a răspuns:

Nu mai pune astfel de intrebari,sunt multe forme de manifestare, poate sa nu te doara nimic si sa predai imediat bocancii, nu poate nimeni da un raspuns. precis

| spiridusuanonim a răspuns:

Stiu persoane care nu mai simt gustu, mirosu, pierderi de memorie

| an0nymus a răspuns:

Iti curge sange din nas. funda?