| Chegad a întrebat:

Cum se poate corecta sunetul d pentru cei care zic m în loc de d? De exemplu în loc de dinozaur să spună minozaur. E normal așa ceva? Dar sunetul t dacă la fel ca d îl confundă cu m? În loc de tigru să zică migru e normal? Dar dacă zic ț în loc de t e normal. În loc de tomberon să zică țomberon sau oamenii care zic așa au o problemă de limbaj? E normal să zică cineva cherb în loc de cerb? Cum pot să pronunțe grupurile de litere ce, ci, ge, gi dacă ei zic tot che, chi, ghe, ghi? De asemenea cum se pot corecta sunetele ă și â dacă cineva zice tot a. În loc de pădure să zică padure iar în loc de câine caine. De asemenea cum poate cineva să diferențieze e de i dacă zice tot i? În loc de telefon să zică tilifon. E normal sau are o problemă de limbaj omul respectiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic petardat in loc de retardat, oare ce probleme am cu cei ca tine?
a da se numesc ţoli, ba nu trolli!winking