| liviunm a întrebat:

Cum se transmite boala tbc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Cai de transmitere:
• principala cale de transmitere: calea aeriana
• cai mult mai rare: transplacentara (de la mama la fat), cutanata, digestiva- prin consumul de lapte de la animale cu mastita tuberculoasa

Persoanele bolnave de tuberculoza elimina prin tuse sau stranut picaturi mici de secretii care contin bacterii. Pe calea aerului, aceste picaturi sunt inhalate de persoanele din anturajul apropiat al bolnavului care devin "contacti TB". Cele mai expuse persoane sunt membrii familiei, prietenii apropiati, colegii de serviciu si necesita un contact apropiat si de lunga durata in spatii inchise pentru a se infecta".

| Violleta2022 a răspuns:

In general, prin tuse, sau prin folosirea vaselor de bucatarie (cani, pahare, linguri, furculite), unde bolnavul de TBC a pus gurita si a lasat sputa.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Principala cale este cea a aerului, se recomanda ca bolnavul sa fie internat in spital sa nu infecteze si alti membrii ai familiei.