| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza o infectie urinara recurenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti urocultura la debutul bolii. nu lua antibiotic dupa ureche. germenii devin rezistenti in timp. tratamentul se face neaparat 10 zile. se beau minim 2 litri de lichide pe zi(ceaiuri si apa, nicidecum sucuri din comert), igiena genitala e foarte importanta.la femei, din cauza vecinatatii anusului cu meatul urinar, riscul transmiterii infectiei de la anus la vezica urinara e mult mai mare. uro vaxonul efoarte bun. el stimuleaza imunitatea renala.

| Sara a răspuns:

Bai cu musetel, dar am auzit si de ceaiul de chimen, este bun. nu mai stiu, sincer.

| stetoscop a răspuns:

Cotrim forte tablete :1-0-1, 5 zile, daca simptomatologia persista 10 zile

| lenyia a răspuns:

In ceea ce priveste tratamentul medicamentos el este ales de fiecare medic de familie functie de studiile clinice. Supravegherea femeii cu infectie urinara joasa in absenta uroculturii presupune reeavaluarea dupa cele 3 zile de tratament. Pentru profilaxia cistitelor recurente se recomanda administrarea de Uro- Vaxom timp de trei luni cate o tableta pe zi.Pentru scaderea numarului de episoade de infectie urinara se recomanda consumul de suc sau tablete de afine/merisor, 250 ml de trei ori pe zi, timp de un an.In acest mod se diminueaza numarul de episoade de infectii urinare joase necomplicate, dar scade si consumul de antibiotice pentru aceasta afectiune.

| Catlover1339 a răspuns:

Ceai de cozi de cirese, crede ma, face minuni!