| Bailey a întrebat:

Cum si prin ce se transmite diabetul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Diabetul zaharat este o boala de metabolism cu evolutie cronica, determinata genetic sau castigata, caracterizata prin perturbarea metabolismului glucidic, insotita sau urmata de perturbarea metabolismului lipidic, protidic si mineral si care se datoreaza insuficientei absolute sau relative de insulina din organism. Printre cauzele diabetului zaharat este si ereditatea (transmiterea defectului genetic), ce detine un rol important, 35 - 45 % dintre bolnavi avand aceasta etiologie. Se recunoaste o transmisie ereditara fara a se sti precis modul in care ea se face. Adeseori, se gasesc printre rudele bolnavului cu diabet persoane care au suferit de aceeasi boala - parinti, unchi, bunici, frati. Cu toate acestea, in cazul in care ambii parinti sunt diabetici, aducerea pe lume a unui copil nu este contraindicata. Totusi, in astfel de cazuri, sarcina si starea de sanatate a viitoarei mame trebuie atent supravegheate.

| Andrei233 a răspuns:

Nu se transmite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul e o boala ereditara. e posibil sa o primeste de la parinti si sa se manifeste la o anumita varsta, sau sa apara din diverse alte motive

| beatrice9849 a răspuns:

Diabetul nu sse transmite, faci diabet daca ai prea multa zaharina in sange, adica dac faci exces de dulce!

| Bailey explică (pentru beatrice9849):

Ma refer daca un prieten de-al meu are diabet si printr-un anume contact eu pot lua diabet de la el!

| beatrice9849 a răspuns (pentru Bailey):

Nu ti-am explicat ca nu este o boala pe care o poti lua gen "HIV", asta o faci daca mananci multe dulciuri iar persoana de langa tine nu iti poate transmite asa ceva!

| mixxjim a răspuns (pentru Bailey):

Nu poti lua diabet prin niciun fel de contact, nu este o boala transmisibila/contagioasa, exista o oarecare predispozitie genetica, adica daca a avut unul din parinti este foarte posibil sa faca si descendentii, dar intre persoane diferite nu se ia. vezi si aici, in special la pct. 6 http://www.sfatulmedicului.ro/diabet#Cine_se_poate_imbolnavi_de_diabet63

| thefighter1 a răspuns (pentru mixxjim):

Uite cine stiewinking da-i funda lu mixxjim happy

| doctorandus a răspuns (pentru beatrice9849):

Nu e vorba de zaharina, nici de zaharoza, ci de glucoza. Acesta este carbohidratul din sange. Diabetul nu se ia. Se poate produce prin a consuma exces de dulciuri sau printr-o reactie in care sistemul imunitar ataca propriile organe.

| Ralucaaa6 a răspuns:

Diabetul se transmite prin aer, daca stai langa zahar sau langa dulciuri, in general!
Frate, tu vorbesti serios? laughing
Cum naiba crezi tu ca ar putea sa se "transmita" diabetul...stii macar ce e ala? Diabetu` e o tulburare a metabolismului (metabolismul = procesele prin care organismul nostru utilizeaza mancarea digerata pentru crestere si pentru obtinerea energiei).
Deci, DIABET = exces de zaharina in sangewinking

| InTeRacTive a răspuns:

Diabetul, nu se transmite pe nici o cale! diabetul il poti avea doamne fereste daca ai prea multa zaharina in sange[exces de dulce zahar etc!]daca doamne fereste ai incearca sa nu m-ai mananci dulce ca-ci altfel se poate agrava!

| Marias_Alex_1980 a răspuns:

Diabetul e o boala de metabolism, caracterizat de lipsa unui nivel sufficient de insulina din sange.

nu glucoza e problema, glucoza e sursa principala de energie a organismului, problema e lipsa insulinei fara de care organismul nu poate folosi glucoza; practic te simti obosit si flamand si in acelasi timp nivelul glucozei creste pentru ca e nefolosita;

insulina e celulele B din pancreas,

sunt multi factori care pot distruge celulele B din pancreas, cauzand lipsa de insulina, de exemplu:
- probleme genetice ( factori eretidari )
- probleme de mediu, ex. chimicale, etc
- anumiti microbi

Vad ca sunt tot felul de prosti pe aici care fac caterinca zicand ca nu se ia, exista situatii in care diabetul se ia: si anume daca persoana respectiva a facut diabet de la anumiti microbi ( care i-au afectat pancreasul ) si tu stai mult langa acea persoana, este posibil sa ai un risc crescut de a face diabet contactand aceeasi microbi

cine nu stie sa caute pe net in engleza documente de specialitate dupa microbiome diabet si o sa vada ca doctorii gasesc legaturi dovetite intre flora intestinala si riscul de afectare a pancreasului si cauzarea diabetului in cazul in care flora intestinala contine anumite bacterii daunatoare

flora intestinala este influentata de ceea ce mancam, maini nespalate, etc, si se poate sa contactezi microbi care in circumstante potrivite ( o alimentatie nesanatoase + alti factori de risc ) sa cauzeze diabet