| CoMyYySiAtat a întrebat:

Cum stii cand ti-a murit nervul dentar? Poate sa mai doara dintele dac nervul este mort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.infectia se duce la tesut la radacina dintelui si se infecteaza.dentistul va perfora pana dincolo de dinte cand va atinge carnea si va elibera infectia, apoi se va obtura canalul.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dintele isi pierde sensibilitatea daca nervul e mort.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/extractia-dentara

| mona a răspuns:

Dintele nu doare daca nervul este mort [dintele poate sa doara si daca ai infectie la radacina]

| Lynna a răspuns:

Buna. Mie mi s-a pus acel pansament care sa imi omoare nervul ( care trebuia sa imi fie scos) pentru ca ma durea ingrozitor chiar si cu anestezie. Dupa o saptamana ( atat trebuia sa fie tinut pansamentul) am mers la dentist sa-mi scoata nervul, dar surpriza!, nervul meu era inca vital. Dentistul a spus ca pansamentul si-a facut efectul, insa dupa de a reusit sa imi scoata nervul ( durere ingrozitoare) mi-a spus ca nervul era vital. De asemenea, se presupunea ca atunci cand aveam pansamantul trebuia sa ma doara, insa nu m-a durut.
Deci da, poate sa te doara, insa acest lucru se intampla mai rar. Acum depinde de cat de grave sunt problemele tale dentare. Sper sa nu ti se intample ce mi s-a intamplat mie. Bafta multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintele nu te mai doare daca nervul este mort

| CrazyRat a răspuns:

Nu te mai doare daca nervul este mort.

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Nu, nervul e practic ceea ce te doare atunci cand mergi sa iti scoata un dinte, sa-ti puna o plomba etc... Deci daca nervul e mort, dintele nu mai doare