| Sorina111 a întrebat:

Am o problema. Recent mi s-a rupt un dinte din fata (jumatate din el, pe orizontala). Dintele acesta a avut mai demult puroi si i s-a efectuat un tratament de gangrena. Din ce imi amintesc eu, mi s-a facut o gaura in dinte si mi s-a pus ceva medicament si urma sa ma mai duc inca odata la dentist( pentru plombat, ma gandesc), dar am tot amanat. Am nerv la dinte, dar e mort. Acuma, intrebarea mea e urmatoarea: Ce urmeaza sa imi faca? Trebuie sa imi scoata nervul ala mort? Ma gandesc ca din moment ce e mort nu o sa ma doara, nu? Nici cand mi s-a rupt nu m-a durut. Cum imi va reface dintele? Ma duc maine la dentist, insa m-ar ajuta sa am idee despre ce proceduri va aplica medicul stomatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trăncănici a răspuns:

Spune-i să-ţi mărească doza de anestezic,pentru că de la arsenicul care ţi la-a băgat atunci în dinte, nu moare nervul complet.Să nu consumi alcohol azi, ca să n-ai reacţii adverse mîine.Stomatologii români au prostul obicei de a te lucra mai fără anestezic,sau pun doar puţină xilină pe vată în dreptul dintelui şi te ia la bormaşinat! Trebuie injectat anestezic în împrejurimile dintelui,pînă-ţi amorţeşte limba şi buzele! Pînă simţi că ai pietroaie grele în loc de limbă şi buze! Să nu accepţi să te aşezi pe scaun,pînă nu îţi promite că te anesteziază conform procedurilor medicale! În schimb,tu trebuie să-i spui dacă ai ceva alergii la medicamente,în speţă anestezice,dacă suferi de boli de inimă,etc.Să fi foarte atentă dacă-ţi pune această întrebare,este de importanţă primordială! Dacă nu te-a întrebat,ridică-te şi pleacă,motivîndu-te că ţi-e frică de bormaşină! Şi dacă locuieşti în Bucureşti,du-te la Facultatea de Stomatologie,pe Plevnei(parcă)! Acolo te tratează adevăraţi medici, profesori universitari! Pe lîngă faptul că are regim de urgenţă, funcţionează şi noaptea! Cel puţin acum 20 de ani aşa era, acum nu mai ştiu bine, dă şi tu acolo un telefon în prealabil! Spun acum 20 de ani, pentru că a fost ultima dată cînd le-am fost pacient! Lucrează de nota 1000! Aveam un abces cît nuca,mă tăvăleam pe jos de dureri,nici nu am simţit tăietura,dar am realizat că m-au lăsat durerile,imediat ce au terminat de injectat anestezicul! Te mai lucrează şi studenţii,dar operaţii grele,le fac profesorii! Îţi recomand Facultatea de Stomatologie! Nu-şi permit greşeli, atîta timp cît trebuie să dăscălească studenţii! Poate ai norocul să fie printre useri vreun doctor sau student acolo, te poate informa mai bine!

2 răspunsuri:
| trăncănici a răspuns:

Mulţumesc pentru fundiţă! Ce ai reuşit?

| nvm a răspuns:

Buna. Pai se curata locul, se ia mulaj.iti va construii un dinte. Teoretic nu ar trebui sa te doara daca nu ai nerv.